Farklı nikel titanyum döner eğelerin ve bu eğeler ile uyumlu güta-perka konların boyutsal tutarlılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the dimensional consistency of different nickel titanium rotary files and their corresponding gutta-percha cones
- Tez No: 1018120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜRKAYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı üreticilere ait 25/.04 nikel-titanyum döner eğeler ile bu eğelerle uyumlu güta-perka konların çap ve taper değerlerini değerlendirmek; ölçülen değerlerin nominal değerler ve tolerans sınırlarıyla uyumunu, eğe-kon boyutsal tutarlılığını ve farklı marka güta-perka konların birbirinin yerine kullanılabilirliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada OneRECI, Super System Minimal Invasive, Smart Gold ve AF Pro Gold sistemlerine ait 25/.04 NiTi eğeler ile uyumlu güta-perka konlar değerlendirildi. Toplam 160 örnek çalışmaya dahil edildi (n=20). Örneklerin görüntüleri stereomikroskop ve dijital görüntüleme sistemi kullanılarak elde edildi. Çap ölçümleri D1, D3 ve D16 seviyelerinde gerçekleştirildi; taper değeri ise D16 ve D3 çapları arasındaki farkın 13'e bölünmesiyle hesaplandı. Ölçülen değerler nominal değerler, ISO standartları ve üretici tolerans sınırlarıyla karşılaştırılarak istatistiksel analiz yapıldı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Ölçüm yönteminin gözlemci içi güvenirliği yüksek bulundu (ICC≥0,999). Kalibrasyon doğrulamasında ortalama mutlak hata 1,94–3,49 µm, yüzde hata ise <%0,174 olarak saptandı. NiTi eğelerde tüm gruplar nominal değerlerden anlamlı farklılık gösterdi (Perfect D3 seviyesi hariç). Güta-perka konlarda nominal değerlerle uyum, marka ve ölçüm seviyesine göre değişkenlik gösterdi; çoğu seviyede anlamlı farklılık saptandı. Aynı üreticiye ait eğe ve güta-perka konlar karşılaştırıldığında, çap açısından Perfect D1 seviyesi dışında tüm gruplarda anlamlı farklılık bulundu; taper açısından ise Endoart ve Fanta gruplarında uyum gözlendi. Genel olarak eğelerin uyumlu güta-perka konlardan daha büyük çap değerlerine sahip olduğu belirlendi. Tolerans sınırlarına uygunluk değerlendirmesinde, eğelerde özellikle çap ölçümlerinde belirgin uyumsuzluklar gözlenirken, güta-perka konların büyük oranda tolerans sınırları içinde yer aldığı görüldü. Sonuç: İncelenen 25/.04 NiTi eğeler ile aynı markaya ait uyumlu güta-perka konlar arasında çap ve taper açısından tam bir boyutsal tutarlılık bulunmamaktadır. Üretici tarafından uyumlu olarak sunulan eğe-kon sistemleri, klinik uygulamada her zaman öngörülebilir bir ana kon adaptasyonu sağlamayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the diameter and taper values of 25/.04 nickel-titanium rotary files from different manufacturers and their corresponding gutta-percha cones; assess their conformity with nominal values and tolerance limits; determine file-cone dimensional consistency; and evaluate whether gutta-percha cones from different brands could be used as alternatives to one another. Materials and Methods: In this study, 25/.04 NiTi files from the OneRECI, Super System Minimal Invasive, Smart Gold, and AF Pro Gold systems and their corresponding gutta-percha cones were evaluated. A total of 160 specimens were included (n=20 per group). Specimen images were obtained using a stereomicroscope and digital imaging system. Diameter measurements were performed at D1, D3, and D16 levels, and taper was calculated as the difference between D16 and D3 diameters divided by 13. The measured values were statistically compared with nominal values, ISO standards, and manufacturers' tolerance limits (p<0.05). Results: The measurement method demonstrated high intra-observer reliability (ICC≥0.999). Calibration verification revealed a mean absolute error of 1.94–3.49 µm and a percentage error below 0.174%. All NiTi file groups differed significantly from nominal values, except at the D3 level in the Perfect group. For gutta-percha cones, conformity with nominal values varied by brand and measurement level, with significant differences at most levels. Comparison of files and gutta-percha cones from the same manufacturer revealed significant diameter differences in all groups, except at the D1 level in the Perfect group; however, taper consistency was observed in the Endoart and Fanta groups. Overall, the files exhibited larger diameters than their corresponding gutta-percha cones. Tolerance assessment revealed marked discrepancies in the file groups, particularly in diameter measurements, whereas gutta-percha cones were largely within tolerance limits. Conclusion: The evaluated 25/.04 NiTi files and their corresponding gutta-percha cones showed dimensional inconsistency in diameter and taper. File-cone systems marketed as compatible may not always provide predictable master cone adaptation in clinical practice.