Preparation and characterization of hydrothermal carbons derived from peanut shells with and without a catalyst
Katalizörlü ve katalizörsüz koşullarda yer fıstığı kabuklarından elde edilen hidrotermal karbonların hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1018172
  2. Yazar: INTAN LUCKY BINTARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yer fıstığı kabuklarının hidrotermal karbonizasyonu 210, 230 ve 250 ºC sıcaklıklarda 1, 2, 4 ve 6 saat süreyle gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık ve bekleme süresinin elde edilen hidroçarların verimine ve özelliklerine etkisi incelenmiştir. Katalizörlü deneylerde katalizör olarak L-(+)- tartarik asit kullanılmıştır. Katalizörlü deneyler 230ºC ve 4 saat bekleme süresinde 2 ,4 and 8 mmol L-(+)- tartarik asit kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katalizör miktarı arttıkça hidoçar verimleri azalmıştır. Ayrıca, katalizör miktarının artışının elementel bileşime, morfolojiye ve yapısal özelliklere etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrothermal carbonisation of peanut shells was conducted at 210, 230, and 250 ºC for 1, 2, 4, and 6 hours. Temperature and residence time effect on the yield and properties of the resulting hydrochars was investigated. The lowest hydrochar yield was obtained at 250 ºC and a holding time of 6 hours. L-(+)- tartaric acid was used as a catalyst. Catalytic experiments were carried out at 230ºC for 4 hours assisted with the 2, 4 and 8 mmol L-(+)- tartaric acid . By the increasing amount of catalyst hydrochar yields decreased. Effect of varying amount of catalyst on elemental composition, morphological and structural properties of hydrochars were also investigated.