İntegrallenebilir evolüsyon denkleminin türetilmesi
The derivation of an integrable evolution equation
  1. Tez No: 1018171
  2. Yazar: SONGÜL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemler sınıfına ait bir integrallenebilir evolüsyon denkleminin türetilmesi incelenmektedir. Bu lineer olmayan kısmi diferansiyel denklem için bağımsız değişkenler, tüm gerçel değerleri alan uzamsal değişken x ve negatif olmayan veya tüm gerçel değerleri alan zamansal değişken t'dir. İntegrallenebilir evolüsyon denklemini türetmek için Lax ve AKNS yöntemleri kullanılmaktadır. Lax yöntemi, ilgili integrallenebilir evolüsyon denklemini veren bağdaşabilirlik koşulunu sağlayan bir diferansiyel operatör çifti kullanır. Bu operatörler, L ve A operatörleri, Lax çiftini oluşturur. Diğer taraftan, AKNS yöntemi, spektral parametre λ ya bağlı X ve T kare matrislerini kullanır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present the derivation of an integrable evolution equation which is a class of nonlinear partial differential equations. For this nonlinear partial differential equation, the independent variables are the spacial variable x, which takes all real values, and the temporal variable t, which takes either nonnegative or all real values. In order to derive the integrable evolution equation, we use the Lax and the AKNS methods. The Lax method employs a pair of differential operators whose compatibility condition produces the corresponding integrable evolution equation. These operators, L and A, together constitute the Lax pair (L,A). Meanwhile, the AKNS method is based on a pair of square matrices, X and T, whose entries depend on the spectral parameter λ.