Adana yöresinde broiler piliçlerde İnklüzyon Body Hepatitis (LBH) hastalığının patolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of Inclusion Body Hepatitis (IBH) disease in broiler chickens in Adana region using pathological and molecular methods
- Tez No: 1018212
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
İnklüzyon Body Hepatitis (IBH), kanatlı adenovirüslerinin (Fowl Adenovirus; FAdV) neden olduğu ve özellikle genç broiler sürülerinde ani mortalite artışı ve yüksek morbidite oranlarıyla karakterize önemli bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık, hedef organ olan karaciğerde nekroz gelişimine ve hepatositlerde karakteristik intranükleer inklüzyon cisimciklerinin oluşumuna yol açmaktadır. Son yıllarda, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de artış eğilimi gösteren IBH'nin, kötü yem değerlendirme oranına (FCR) ve zayıf broiler performansına neden olarak kanatlı sektöründe önemli ekonomik kayıplara yol açtığı bildirilmektedir. Hastalığın tanısında makroskobik, histopatolojik ve moleküler incelemeler büyük önem taşımaktadır. Bu doktora tez çalışmasında, Adana yöresinde belirlenmiş broiler işletmelerinde IBH'nin, FAdV-8b ve FAdV-11 serotipleri yönünden patolojik ve moleküler yöntemlerle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ticari etlik broilerlerde gerçekleştirilen nekropsilerde karaciğer, kalp ve böbrek dokuları makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Doku lezyonlarını değerlendirmek ve adenovirüs enfeksiyonlarının karakteristik özelliği olarak kabul edilen intranükleer inklüzyon cisimciklerinin varlığını belirlemek için hematoksilin ve eozin (HE) boyama yöntemi kullanılarak histopatolojik incelemeler yapıldı. Ayrıca, moleküler doğrulama için aynı örneklerden DNA izole edilmiş ve Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) kullanılarak analiz edilmiştir. Histopatolojik incelemelerde; karaciğer, kalp ve böbrek dokularında değişen derecelerde konjesyon, ödem, kanama, mononükleer hücre infiltrasyonu, nekroz ve intranükleer inklüzyon cisimcikleri tespit edilmiştir. Moleküler analizlerde; incelenen örneklerin %27'sinde FAdV-8b serotipi saptanırken, FAdV-11 serotipine rastlanmamıştır. Sonuç olarak, bu doktora tez çalışması, Adana yöresinde incelenen broiler sürülerinde IBH varlığını ilk kez ortaya koyması ve FAdV-11'e oranla FAdV-8b serotipinin oldukça baskın düzeyde tespit edilmesi yönüyle, hastalıktan koruma stratejilerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Çalışma sonuçlarına göre ayrıca, IBH tanısında makroskopi ve histopatolojik incelemelerin değerli olduğu, ancak kesin tanı ve epidemiyolojik değerlendirmelerin ise moleküler yöntemlerle desteklenmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inclusion Body Hepatitis (IBH) is an important infectious disease caused by Fowl Adenoviruses (FAdV) and is characterized by a sudden increase in mortality and high morbidity rates, particularly in young broiler flocks. The disease causes necrosis in the liver, which is the primary target organ, and leads to the formation of characteristic intranuclear inclusion bodies within hepatocytes. In recent years, IBH cases have shown an increasing trend worldwide, including in Türkiye, and the disease has been reported to cause significant economic losses in the poultry industry due to poor feed conversion ratio (FCR) and reduced broiler performance. Macroscopic, histopathological, and molecular examinations play a crucial role in the diagnosis of the disease. The aim of this doctoral thesis was to investigate IBH in broiler farms in the Adana region with respect to FAdV-8b and FAdV-11 serotypes using pathological and molecular methods. Within this scope, liver, heart, and kidney tissues obtained during necropsies of commercial broilers were evaluated macroscopically and histopathologically. Histopathological examinations were performed using the hematoxylin and eosin (HE) staining method to assess tissue lesions and to determine the presence of intranuclear inclusion bodies, which are considered characteristic of adenoviral infections. In addition, DNA was isolated from the same samples and analyzed using Real-Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) for molecular confirmation. Histopathological examinations revealed varying degrees of congestion, edema, hemorrhage, inflammatory cell infiltration, necrosis, and intranuclear inclusion bodies in the liver, heart, and kidney tissues. Molecular analyses confirmed the presence of the FAdV-8b serotype in 27% of the examined samples, whereas the FAdV-11 serotype was not detected. In conclusion, this doctoral dissertation is valuable for developing disease prevention strategies, as it is the first to reveal the presence of IBD in broiler flocks examined in the Adana region and to detect FAdV-8b serotype at a significantly higher level than FAdV-11. The study results also highlight that while macroscopic and histopathological examinations are valuable in diagnosing IBD, definitive diagnosis and epidemiological evaluations should be supported by molecular methods.