Ara mekan ve özgünlük: İklim-kültür etkileşiminde Maracaibo Santa Lucia'nın mekânsallaşması
Intermediate space and identity: the spatialization of Maracaibo Santa Lucia in the climate – cultureinteraction
- Tez No: 1018232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER YAĞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel ve kamusal alanlar arasında geçiş bölgeleri oluşturan, özel alanların birer yansıması olarak işlev gören, gündelik etkileşimlerin yaşandığı ve yerel kültürün korunduğu mekanlar olan kaldırımlar ve kapı girişleri gibi mimarinin ara mekanlarındaki kendiliğindenliği ele almaktadır. Araştırmanın amacı, aidiyet duygusunun ev ortamından sokağa uzandığı Maracaibo'nun Santa Lucia bölgesinde ortaya çıkan mimari potansiyeli ve mekansal etkileşimleri keşfetmek, bu olguyu şekillendiren iklim koşullarını ve onu sürdüren sosyal ve kültürel uygulamaları incelemek ve mimari tasarım ile çevrenin fiziksel unsurlarının mevcut kullanımlarını nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Bu amaçla, planların, fotoğrafların ve tarihsel arşivlerin belgesel analizine dayanan nitel bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu vaka çalışmasını ele alarak günlük uygulamaları değerlendirmek suretiyle, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun iyileştirme fırsatlarını ve çevresel ve mimari kültürdeki ara alanların potansiyelini vurgulamayı amaçlamaktadır. Böylelikle, kentsel planlarda, mevcut yönetmeliklerde veya mimari projelerde bu dinamikleri dikkate alan yaklaşımların eksikliğini gidermeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, bu araştırma, kentsel alanların sosyal ve kentsel yapıların temel bileşenleri olarak anlaşılmasını kolaylaştıracak içgörüler sunmayı ve yerel kültüre dayalı, iklime duyarlı kentsel alanların tasarımı için kriterler belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bu kavramların yaşayan mirası korumak ve kent sakinlerinin kimliğine saygı duyan kapsayıcı bir kentsel gelişimi sağlamak için vazgeçilmez olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of spontaneity in intermediate spaces in architecture, such as sidewalks and doorways, which constitute transition zones between the private and public spaces that function as expressions of the private spaces, where everyday interactions take place and local culture is maintained. The objective of the research is to explore their architectural potential and spatial interactions that emerge in Santa Lucia, Maracaibo, where the sense of belonging expands from the domestic sphere into the street and to examine the climatic conditions that shape this phenomenon, as well as the social and cultural practices that sustain it and evaluates how architectural design and the physical elements of the environment influence their current use. Based on these definitions, the aim is to examine and highlight the opportunities for improvement aligned with user needs, given the absence of approaches that recognize these dynamics in urban plans, regulations or architectural projects. In this sense, the research aims to contribute knowledge to the design of more inclusive, climate adapted and culturally concerned urban spaces through the documents analysis of the site, based on the review of plans, historical and photographic archives, within the framework of qualitative and empirical research method, taking Santa Lucía and the everyday practices as a case that examine the potentiality of these in-between spaces both in environmental and architectural culture