B12 vitamininin çocuklarda uyku bozukluğuna etkisi
The effect of vitamin B12 on sleep disorders in children
  1. Tez No: 1018233
  2. Yazar: MİNE BAŞIBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KARABAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 6–24 ay arası davranışsal uyku bozukluğu bulunan çocuklarda serum vitamin B12 düzeyi ile uyku parametreleri arasındaki ilişkinin ve vitamin B12 düzeyi düşük olgularda oral metilkobalamin replasmanı sonrası izlem bulgularının değerlendirilmesi amaçlandı. Tek merkezli, prospektif, kontrollü klinik izlem çalışmasına vitamin B12 düzeyi <300 pg/mL olan 246 çocuk ve vitamin B12 düzeyi normal olup davranışsal uyku bozukluğu kriterlerini karşılayan 295 kontrol olgusu dahil edildi. Uyku değerlendirmesi KBUA ile başlangıçta, 1. ayda ve 3. ayda yapıldı. Çalışma grubunda başlangıçta gece >3 uyanma kriteri ve toplam kriter yükü kontrol grubuna göre daha yüksekti. Vitamin B12 <200 pg/mL olan olgularda gece toplam uyanıklık >60 dakika, 24 saatlik toplam uyku <9 saat ve üç kriter taşıma oranı daha belirgindi. Oral metilkobalamin sonrası çalışma grubunda gece uyanma sayısı, gece >3 uyanma kriteri ve kriter yükünde azalma izlendi. Ancak gece toplam uyanıklık >60dakika kriterinde değişim saptanmadı; toplam uyku süresindeki mutlak artış sınırlı kaldı. Bulgular, vitamin B12 eksikliği/yetersizliğinin davranışsal uyku bozukluğu bulunan küçük çocuklarda uyku parametreleriyle ilişkili olabilecek biyolojik faktörlerden biri olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir. Oral metilkobalamin replasmanı sonrasında bazı uyku parametrelerinde iyileşme izlenmiş olmakla birlikte, bu ilişkinin nedensel niteliğinin ortaya konulabilmesi için geniş kapsamlı kontrollü çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between serum vitamin B12 level and sleep parameters in children aged 6–24 months with behavioral sleep disorder and to assess follow-up findings after oral methylcobalamin replacement in children with low vitamin B12 levels. This single-center, prospective, controlled clinical follow-up study included 246 children with vitamin B12 levels <300 pg/mL and 295 controls with normal vitamin B12 levels who also met behavioral sleep disorder criteria. Sleep was assessed using the Brief Infant Sleep Questionnaire at baseline, month 1, and month 3. At baseline, the criterion of >3 night awakenings and the total criterion burden were higher in the study group than in controls. Among children with vitamin B12 <200 pg/mL, wakefulness >60 minutes, total 24-hour sleep <9 hours, and carrying all three sleep disorder criteria were more frequent. After oral methylcobalamin replacement, reductions were observed in number of night awakenings, the >3 night awakenings criterion, and total criterion burden in the study group. However, the wakefulness >60 minutes criterion did not change, and the absolute increase in total sleep duration was limited. The findings suggest that vitamin B12 deficiency/insufficiency may be considered one of the biological factors potentially associated with sleep parameters in young children with behavioral sleep disorders. Although improvements in some sleep parameters were observed following oral methylcobalamin replacement, further controlled studies are required to establish the causal nature of this association.