Yüksek fruktoz içeren mısır şurubu ile beslenen sıçanların mide ve ince bağırsakları üzerine kefirin potansiyel etkileri
Potential effects of kefir on the stomach and small intestine of rats fed high-fructose corn syrup
- Tez No: 1018239
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yüksek fruktozlu mısır şurubunun (YFMŞ) mide ve ileum dokularında yol açtığı histopatolojik değişiklikler ile serotonin sinyal yolakları ve inflamatuvar süreçler üzerindeki etkileri ve kefirin bu parametreler üzerindeki koruyucu potansiyeli doku düzeyinde araştırıldı. Çalışma kapsamında elde edilen doku örnekleri; Kontrol, Kefir, YFMŞ ve YFMŞ+Kefir olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Dokular; ışık mikroskobik incelemeler ve immünohistokimyasal analizler (5-HT, 5-HTR3, 5-HT4R, IL-1β, TNF-α ve NF-κB) üzerinden değerlendirildi. İleum dokusunun histopatolojik değerlendirilmesinde, kontrol ve kefir uygulanan gruplarda genel olarak normal histolojik yapının korunduğu, villus yapılarının düzenli olduğu ve belirgin bir inflamatuvar bulguya rastlanmadığı görülmüştür. Buna karşın YFMŞ içeren grupta kontrol grubuna kıyasla inflamatuvar hücre infiltrasyonu, submukozal ödem, villuslarda kısalma ile karakterize atrofi bulguları dikkat çekici bulunmuştur. YFMŞ+Kefir grubunda ise inflamasyon, ödem ve villus hasarı parametrelerinin YFMŞ grubuna göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Mide dokusunun histopatolojik incelemesinde, kontrol ve kefir gruplarında normal morfolojik yapının korunduğu, mukozal bütünlüğün devam ettiği ve belirgin bir patolojik bulguya rastlanmadığı bulunmuştur. Buna karşın YFMŞ grubunda inflamatuvar hücre infiltrasyonu, submukozal ödem, epitel hasarı ve vasküler konjesyon ön plana çıkmıştır. YFMŞ+Kefir uygulanan grupta YFMŞ uygulanan gruba kıyasla inflamasyon, submukozal ödem, epitel hasarı parametrelerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). İmmünohistokimyasal analizlerde, ileumda 5-HT, 5-HTR3, 5-HT4R immünreaktivitesi YFMŞ grubunda kontrole kıyasla anlamlı düzeyde düşük bulunurken, YFMŞ+Kefir grubunda YFMŞ grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,05). İleum ve mide dokularında inflamatuvar parametreler değerlendirildiğinde; YFMŞ grubunda kontrol grubuna kıyasla proinflamatuvar sitokinler olan IL-1β, TNF-α ve NF-κB immünreaktivitesi artış gösterirken, kefir grubunda YFMŞ grubuna kıyasla istatistiksel olarak azalış saptandı (p<0,05). Sonuç olarak; yüksek fruktoza maruz kalan gastrointestinal dokularda doku hasarı ve inflamasyonun yanı sıra serotonin sinyalizasyonunda (5-HT3 ve 5-HT4 üzerinden) dengesizlikler oluştuğu, kefirin ise modülatör ve anti-inflamatuvar etkileriyle oluşan hasarı doku düzeyinde hafifletebileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the histopathological alterations induced by high-fructose corn syrup (HFCS) in the stomach and ileal tissues, its effects on serotonin signaling pathways and inflammatory processes, and the protective potential of kefir on these parameters were investigated at the tissue level. Tissue samples were divided into four groups: Control, Kefir, HFCS, and HFCS+Kefir. The tissues were evaluated by light-microscopic examination and immunohistochemical analyses for 5-HT, 5-HTR3, 5-HT4R, IL-1β, TNF-α, and NF-κB. Histopathological evaluation of the ileum revealed that the normal histological architecture was generally preserved in the Control and Kefir groups, with regular villus structures and no evident inflammatory findings. In contrast, the HFCS group exhibited marked inflammatory cell infiltration, submucosal edema, and villus atrophy characterized by villus shortening compared with the Control group. In the HFCS+Kefir group, inflammation, edema, and villus damage were reduced compared with the HFCS group. Histopathological examination of the stomach demonstrated that the normal morphological structure, intact mucosal integrity, and absence of significant pathological findings were maintained in the Control and Kefir groups. However, inflammatory cell infiltration, submucosal edema, epithelial damage, and vascular congestion were prominent in the HFCS group. Compared with the HFCS group, the HFCS+Kefir group exhibited significantly lower levels of inflammation, submucosal edema, and epithelial damage (p <0,05). Immunohistochemical analyses showed that the immunoreactivity of 5-HT, 5-HTR3, and 5-HT4R in the ileum was significantly decreased in the HFCS group compared with the Control group, whereas it was significantly increased in the HFCS+Kefir group compared with the HFCS group (p <0,05). Evaluation of inflammatory markers in both ileum and stomach tissues demonstrated that the immunoreactivity of the pro-inflammatory cytokines IL-1β, TNF-α, and NF-κB was significantly increased in the HFCS group compared with the Control group, whereas these markers were significantly decreased in the HFCS+Kefir group compared with the HFCS group (p <0,05). In conclusion, exposure to high fructose induced tissue damage and inflammation in gastrointestinal tissues, accompanied by disturbances in serotonin signaling pathways, particularly involving 5-HT3 and 5-HT4 receptors. Kefir was found to alleviate these tissue alterations through its modulatory and anti-inflammatory effects.