Elit karate sporcularında vücut kompozisyonu benlik algısı ve cinsiyet algılarının incelenmesi
Investigation of body composition, self-perception and gender perceptions in elite karate athletes
  1. Tez No: 1018241
  2. Yazar: RÜMEYSA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ GÜÇLÜÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Türkiye genelinde farklı deneyimlere sahip elit karate sporcularında vücut kompozisyonları ve psikolojik değişkenleri (benlik algısı ve cinsiyet algısı) incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubuna toplam 300 gönüllü dahil edilmiştir (erkek; n=117, kadın; n=183). Çalışmaya Türkiye geneli katılım sağlanmıştır. Araştırmaya katılacak olan örneklem grubuna kişisel bilgi formu, Biyoelektrik Empedans Analizi yöntemi ile vücut kompozisyon ölçümü, Sporda Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Seçkin Sporcu Benlik Kavramı Envanteri uygulanmıştır. Veriler; betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Tüm veriler IBM-SPSS v.26 istatistik programında analiz edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgularda; benlik algısının cinsiyete göre anlamlı farklılık olmadığını (p>.05), buna karşın cinsiyet algısının bazı alt boyutlarında erkek sporcular lehine anlamlı farklılıklar bulunduğu gözlemlenmiştir (p<.05; p<.001). Ayrıca vücut yağ yüzdesi ve yağ kütlesinin benlik algısı ile negatif yönde anlamlı ilişkili olduğunu, Cinsiyete göre benlik algısında anlamlı farklılık bulunmazken cinsiyet algısının bazı alt boyutlarında erkek sporcular lehine anlamlı farklılıklar bulunduğunu, Antrenman sıklığı ve spor deneyiminin benlik algısını olumlu yönde etkilediği, Vücut kompozisyonu ile cinsiyet algısı arasındaki ilişkinin ise sınırlı düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak sporcuların fiziksel özellikleri ile psikolojik algıları arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Bu durum, sportif performansın değerlendirilmesinde yalnızca fiziksel parametrelerin değil psikolojik faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Sporcuların fiziksel ve psikolojik gelişimlerinin birlikte ele alınması daha bütüncül bir sporcu gelişimine katkı sağladığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the body composition and psychological variables (self-perception and gender perception) of elite karate athletes with varying levels of experience across Türkiye. A total of 300 voluntary participants were included in the sample group (male: n=117, female: n=183). Participants were recruited from various regions of Türkiye. The data were collected using a personal information form, body composition measurements through the Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) method, the Gender Perception in Sports scala and Elite Athlete Self-Concept Inventory. The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis. All statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics Version 26. The findings revealed no statistically significant differences in self-perception according to gender (p>.05). However, significant differences were observed in certain sub-dimensions of gender perception in favor of male athletes (p <.05; p <.001). In addition, body fat percentage and fat mass were found to be significantly and negatively associated with self-perception. While no significant gender-based differences were identified in self-perception, some subdimensions of gender perception showed significantly differences favoring male athletes. Furthermore, training frequency and sports experience were found to positively influence self-perception, whereas the relationship between body composition and gender perception was limited. In conclusion, the results demonstrated that significant relationships exist between athletes physical characteristics and their psychological perceptions. These findings suggest that not only physical parameters but also psychological factors should be considered when evaluating athletic performance. It was concluded that addressing athletes physical and psychological development together contributes to a more comprehensive approach to athlete development.