Periodontal hastalık tanısı alan yetişkinlerde beslenme durumunun ve besin çeşitliliğinin değerlendirilmesi
Assessment of nutritional status and nutritional diversity in adults diagnosed with periodontal disease
  1. Tez No: 1018248
  2. Yazar: RABİA CEREN ALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontal hastalık tanısı olan bireylerin beslenme durumlarını ve besin çeşitliliğini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, Osmaniye İli Kadirli ilçesinde hizmet veren Kadirli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Periodontoloji Kliniği'ne başvuran 19-65 yaş aralığında 100 periodontitis (48 erkek, 52 kadın) ve 100 kontrol grubu (51 erkek, 49 kadın) olmak üzere toplam 200 birey (99 erkek, 101 kadın) ile yürütülmüştür. Çalışmada veriler; genel anket formu, üç günlük 24 saatlik besin tüketim kaydı ve diyet çeşitliliği skoru (DÇS) aracılığıyla toplanmıştır. Grupların yaş ortalaması periodontitis grubunda 41,7±11,7 yıl, kontrol grubunda ise 37,2±13,2 yıl olarak saptanmış olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,011). Süt ve süt ürünleri grubunda yoğurt ve peynir tüketiminin her iki grupta da yüksek olduğu, şeker, bal ve reçel tüketiminin periodontitis grubunda daha yüksek olduğu, görülmüştür. Periodontitis grubunun günlük ortalama enerji alımının (1671,7±319,9 kkal), kontrol grubuna (1561,9±286,7 kkal) göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,011; p<0,001). Diyet ile günlük enerji, protein ve yağ alım miktarının TÜBER-2022 önerileri karşılama oranı açısından periodontitis ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Bununla birlikte kontrol grubunda DÇS 4,76±0,85, periodontitis grubunda 4,09±0,76 olarak bulunmuştur (p<0,001). Her iki grup genel olarak“orta çeşitli”kategorisinde yer almakla birlikte, düşük çeşitlilik oranı periodontitis grubunda daha yüksektir (%23,0). Çalışma sonucunda periodontitis ve kontrol grupları arasında ağız hijyeni alışkanlıkları, beslenme durumları ve diyet çeşitliliğinde farklılıklar bulunmuştur ve bu durumların periodontal sağlık ile ilişkili olabileceği saptanmıştır. Bununla birlikte bireylerin tedavi sürecinde besin tüketimi yetersizliğinin yetersiz besin çeşitliliğine neden olduğu, aynı zamanda yetersiz besin çeşitliliğinin de hastalık riskinde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the nutritional status and dietary diversity of individuals diagnosed with periodontal disease. A total of 200 individuals aged 19–65 years, including 100 patients with periodontitis (48 men and 52 women) and 100 healthy controls (51 men and 49 women), who attended the Periodontology Clinic of Kadirli Oral and Dental Health Center in Kadirli district, Osmaniye, Türkiye, were included in the study. Data were collected using a general questionnaire, a three-day 24-hour dietary recall, and the Dietary Diversity Score (DDS). The mean age was 41.7±11.7 years in the periodontitis group and 37.2±13.2 years in the control group, with a statistically significant difference between the groups (p=0.011). In the milk and dairy products group, yogurt and cheese were the most frequently consumed foods in both groups, whereas the consumption of sugar, honey, and jam was higher among individuals with periodontitis. The mean daily energy intake was significantly higher in the periodontitis group (1671.7±319.9 kcal) than in the control group (1561.9±286.7 kcal) (p<0.001). No significant differences were found between the periodontitis and control groups regarding the adequacy of daily energy, protein, and fat intake according to the Turkish Dietary Guidelines (TÜBER-2022) recommendations (p>0.05). However, the mean Dietary Diversity Score was significantly lower in the periodontitis group (4.09±0.76) than in the control group (4.76±0.85) (p<0.001). Although both groups were generally classified as having“moderate dietary diversity,”the proportion of individuals with low dietary diversity was higher in the periodontitis group (23.0%). In conclusion, differences were observed between the periodontitis and control groups in terms of oral hygiene habits, nutritional status, and dietary diversity, suggesting that these factors may be associated with periodontal health. Furthermore, it is considered that inadequate food intake during the treatment process may contribute to insufficient dietary diversity, while inadequate dietary diversity itself may also increase the risk of periodontal disease.