Bipolar bozuklukta silik nörolojik belirtilerin eşik altı otistik belirtiler ve yaratıcılıkla ilişkisi
The relationship between subtle neurological symptoms in bipolar disorder, subthreshold autistic symptoms, and creativity
  1. Tez No: 1018255
  2. Yazar: HALE NUR ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: DSM-5-TR tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısıyla izlenen, klinik remisyondaki bireylerde silik nörolojik belirtiler, eşik altı otistik özellikler ve yaratıcılık düzeylerini değerlendirmek; bu değişkenler arasındaki ilişkileri ve klinik özelliklerle bağlantıları incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya bipolar bozukluk grubundan 83, sağlıklı kontrol grubundan 63 olmak üzere toplam 146 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar sosyodemografik veri formu, Nörolojik Değerlendirme Ölçeği, Otizm Spektrum Anketi ve Kaufman Yaratıcılık Alanları Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS 27.0 ile analiz edilmiş; parametrik ve nonparametrik testler, ki-kare testi, korelasyon, lojistik ve doğrusal regresyon ile aracılık analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Bipolar bozukluk grubunda Nörolojik Değerlendirme Ölçeği toplam puanı kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (medyan: 10,5'e karşı 2; p<0,001). Otizm Spektrum Anketi'nde sosyal beceri, dikkati kaydırabilme, iletişim ve hayal gücü alt boyutları ile toplam puan bipolar bozukluk grubunda anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır (medyan: 23'e karşı 17; p<0,001). Yaratıcılık açısından yalnızca sanatsal performans alt boyutunda gruplar arasında anlamlı fark gözlemlenmiştir (medyan: 29'a karşı 23; p=0,007). Aracılık analizinde Nörolojik Değerlendirme Ölçeği puanı arttıkça Otizm Spektrum Anketi puanının arttığı, yaratıcılık puanının ise azaldığı görülmüş; ancak Otizm Spektrum Anketi'nin bu ilişkide aracı rolü desteklenmemiştir. Sonuç: Bipolar bozuklukta silik nörolojik belirtiler ve eşik altı otistik özellikler sağlıklı kontrollere göre daha belirgindir. Yaratıcılıkta genelleşmiş bir artış yerine alana özgü bir farklılaşma söz konusudur. Bu bulgular, söz konusu göstergelerin bipolar bozukluğun nörogelişimsel boyutunu anlamlandırmada önemli katkılar sunabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate soft neurological signs, subthreshold autistic traits, and creativity levels in individuals diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5-TR criteria who were in clinical remission, and to examine the relationships between these variables and their associations with clinical features. Materials and Methods: A total of 146 participants were included in the study, 83 in the bipolar disorder group and 63 in the healthy control group. Participants were assessed using a sociodemographic data form, the Neurological Evaluation Scale, the Autism Spectrum Quotient, and the Kaufman Domains of Creativity Scale. Data were analyzed using IBM SPSS 27.0; parametric and nonparametric tests, chi-square tests, correlation analyses, logistic and linear regression analyses, and mediation analyses were applied. Results: The total score on the Neurological Evaluation Scale was significantly higher in the bipolar disorder group compared to the control group (median: 10.5 vs. 2; p<0.001). In the Autism Spectrum Quotient, the social skills, attention switching, communication, and imagination subscales, as well as the total score, were significantly higher in the bipolar disorder group (median: 23 vs. 17; p<0.001). Regarding creativity, a significant difference between groups was observed only in the artistic performance subscale (median: 29 vs. 23; p=0.007). Mediation analysis revealed that as the Neurological Evaluation Scale score increased, the Autism Spectrum Quotient score increased while the creativity score decreased; however, the mediating role of the Autism Spectrum Quotient in this relationship was not supported. Conclusion: Soft neurological signs and subthreshold autistic traits are more prominent in bipolar disorder compared to healthy controls. Rather than a generalized increase in creativity, a domain-specific differentiation was observed. These findings suggest that such indicators may offer important contributions to understanding the neurodevelopmental dimension of bipolar disorder.