İngilizce öğretiminde süreç odaklı ve uzman rolü yaklaşımlı yaratıcı drama etkinliklerinin konuşma becerisi üzerindeki etkileri: Algılanan araçsallık, ilgi ve tutumun aracı rolleri
The effects of process-oriented and expert role approaches in creative drama activities in English teaching on speaking skills: Mediating roles of perceived instrumentality, interest, and attitude
  1. Tez No: 1018299
  2. Yazar: GÜLNİHAL AYTEKİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretiminde süreç odaklı yaratıcı drama ve uzman rolü yaklaşımına dayalı yaratıcı drama etkinliklerinin 9. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerisi üzerindeki etkilerini incelemek ve bu etkide algılanan araçsallık, durumsal ilgi ve İngilizce konuşmaya yönelik tutumun aracı rollerini belirlemektir. Araştırma, eşzamanlı iç içe geçmiş karma araştırma deseni çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın nicel bileşeni ön test, son test kontrol gruplu çoklu aracı deneysel desen ile nitel bileşeni ise hermenötik fenomenoloji (yorumlayıcı olgubilim) deseni ile gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler ön-test ve son-test uygulamaları yoluyla, nitel veriler ise odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma, iki deney grubu ve bir kontrol grubundan oluşan çalışma grubu ile yürütülmüştür. Araştırma bulguları, süreç odaklı yaratıcı drama ve uzman rolü yaklaşımına dayalı uygulamaların öğrencilerin İngilizce konuşmaya yönelik tutumları, durumsal ilgileri, algılanan araçsallık düzeyleri ve konuşma becerileri üzerinde anlamlı düzeyde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, drama temelli etkinliklerin konuşma becerisi üzerinde incelenen aracı değişkenlerden bağımsız olarak doğrudan bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Nitel bulgular da nicel bulguları desteklemekte; deney gruplarındaki öğrencilerin derslere daha etkin katıldıklarını, kendilerini ifade etmede daha rahat olduklarını ve İngilizceyi daha anlamlı ve otantik bağlamlarda kullanabildiklerini göstermektedir. Sonuç olarak, araştırma bulguları yaratıcı drama temelli öğretim uygulamalarının İngilizce konuşma becerisinin geliştirilmesinde etkili bir pedagojik zemin sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, İngilizce öğretiminde etkileşimli, öğrenci merkezli ve deneyim temelli öğrenme ortamlarının tasarlanmasının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the effects of process-oriented creative drama and drama activities grounded in the Mantle of the Expert approach on the English speaking skills of ninth-grade students. Additionally, it seeks to investigate the mediating roles of perceived instrumentality, situational interest, and attitudes toward speaking English within this relationship. The study was conducted within the framework of a concurrent embedded mixed methods research design. The quantitative component of the study was carried out using a pre-test, post-test control group multiple mediator experimental design, whereas the qualitative component was conducted using a hermeneutic phenomenological design. Quantitative data were collected through pretest and posttest administrations, while qualitative data were gathered through focus group interviews. The study was conducted with a study group consisting of two experimental groups and one control group. The findings indicated that instructional practices based on process-oriented creative drama and the Mantle of the Expert approach had statistically significant positive effects on students' attitudes toward speaking English, their levels of situational interest, perceived instrumentality, and their speaking performance. Furthermore, structural equation modeling analyses revealed that drama-based activities exerted a direct effect on speaking skills, independent of the mediating variables examined in the study. Qualitative findings further supported these results, demonstrating that students in the experimental groups participated more actively in classroom activities, experienced increased confidence in expressing themselves, and were able to use English in more meaningful and authentic contexts. In conclusion, the findings demonstrate that creative drama-based instructional practices provide an effective pedagogical basis for the development of English speaking skills. These findings point to the necessity of designing interactive, student-centered, and experience-based learning environments in English language teaching.