Köpeklerde piyotravmatik dermatitislerin dermatoskopik olarak değerlendirilmesi
Dermatoscopic evaluation of pyotraumatic dermatitis in dogs
  1. Tez No: 1018323
  2. Yazar: MURAT EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CİHAT TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Veteriner Hekimliği, Dermatology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Piyotravmatik dermatitis, köpeklerde kaşıntı-kazıma döngüsüyle hızla gelişen akut bir deri enfeksiyonudur. Bu tez çalışmasının amacı, köpeklerde piyotravmatik dermatitis lezyonlarının dermatoskopik bulgularını in vivo olarak tanımlamak ve elde edilen bu görüntüleme verilerini kutanöz sitoloji bulgularıyla karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Çalışmaya, klinik, dermatoskopik ve sitolojik muayeneler sonucunda piyotravmatik dermatitis tanısı konan, farklı ırklardan 1-8 yaş aralığındaki 30 köpek dahil edilmiştir. Elde edilen klinik, dermatoskopik ve sitolojik bulgulara ait ikili verilerin istatistiksel analizi, Fisher's Exact Testi ve Phi (ϕ) korelasyon katsayısı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İncelenen tüm köpeklerde klinik kaşıntı tespit edilmiştir. Sitolojik ve dermatoskopik bulguların korelasyon analizlerinde, kok şekilli bakteri varlığı ile Malassezia spp. varlığı arasında istatistiksel olarak son derece anlamlı ve çok güçlü negatif bir ilişki saptanmıştır (p<0.001, ϕ = -0.906). Dermatoskopik olarak lezyonun kronikleştiğini gösteren fil derisi görünümü şekillendiğinde, Malassezia spp. tespit edilme oranının anlamlı derecede arttığı (p=0.004, ϕ = 0.667); buna karşın fil derisi görünümü ile kok şekilli bakteri varlığı arasında güçlü bir negatif ilişki (p=0.008, ϕ = -0.604) olduğu belirlenmiştir. Ayrıca akut dönemi yansıtan epidermal erozyon ile klinik eritem arasında pozitif (p=0.014, ϕ = 0.489), dermatoskopik hiperpigmentasyon ile arasında ise negatif (p=0.010, ϕ = -0.498) korelasyon gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, lezyon karakteri ile mikrobiyal popülasyon arasındaki antagonist rekabeti ve evre değişimlerini istatistiksel olarak kanıtlar niteliktedir. Dermatoskopinin rutin muayeneye entegre edilmesi, veteriner dermatolojide teşhis süreçlerini hızlandıran, non-invaziv ve tanısal doğruluğu standardize eden yenilikçi bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pyotraumatic dermatitis is an acute skin infection in dogs that develops rapidly through an itch-scratch cycle. The aim of this study was to define the in vivo dermatoscopic findings of pyotraumatic dermatitis lesions in dogs and to analyze these imaging data comparatively with cutaneous cytology findings. The study included 30 dogs of various breeds, aged 1-8 years, diagnosed with pyotraumatic dermatitis based on clinical, dermatoscopic, and cytologic examinations. Statistical analysis of the obtained binary data belonging to clinical, dermatoscopic, and cytologic findings was performed using Fisher's Exact Test and the Phi (ϕ) correlation coefficient. Clinical pruritus was detected in all examined dogs. In the correlation analysis of cytologic and dermatoscopic findings, a highly significant and very strong negative correlation was found between the presence of coccoid bacteria and Malassezia spp. (p<0.001, ϕ = -0.906). In lesions where elephant skin appearance a dermatoscopic sign of chronicity was formed, the detection rate of Malassezia spp. significantly increased (p=0.004, ϕ = 0.667), whereas a strong negative correlation was found between elephant skin appearance and the presence of coccoid bacteria (p=0.008, ϕ = -0.604). Additionally, a positive correlation was observed between epidermal erosion, which reflects the acute phase, and clinical erythema (p=0.014, ϕ = 0.489), and a negative correlation was noted between epidermal erosion and dermatoscopic hyperpigmentation (p=0.010, ϕ = -0.498). Conclusion: The obtained findings statistically prove the antagonistic competition between the microbial population (bacteria/yeast) and the phase changes depending on the lesion character; integrating dermoscopy into routine examination provides an innovative guide that accelerates diagnostic processes, is non-invasive, and standardizes diagnostic accuracy in veterinary dermatology.