20.yüzyıl Türk dünyası hikâyelerinde kadın
Women in 20th century Turkish world stories
  1. Tez No: 1018333
  2. Yazar: DERYA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Yirminci yüzyıl dünyada yeni yapılanmalara, savaşlara, göçlere ve istilalara sahne olur. Türk dünyası bu dönemi acı sahnelerle bizzat deneyimler, ağır yılları baskı ve zulüm altında geçirir. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Özbekistan ve Türkmenistan gibi Türkistan illeri bu yüzyılda önce Çarlık Rusya'nın daha sonra da Sovyetler Birliğinin hâkimiyeti altındadır. Acı ve zulümlerle geçen 20. yüzyılın sonlarında 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması ile Türk devletleri bağımsızlıklarını yeniden kazanırlar. 20. yüzyıl Anadolu coğrafyasında da yıkımın eşiğinde olan Osmanlı Devleti'nin son gücüyle girdiği bir direniş söz konusudur. Zayıflamış bir devlet konumunda olan Osmanlı Devleti Avrupalı devletler tarafından işgale uğrar ve dört bir yandan saldırılara maruz kalır. Bu süreçte hâkimiyeti altındaki Balkanları da kaybeder. Anadolu insanının gösterdiği direnişle ülke düşmandan temizlenir, 1923 yılında Cumhuriyet kurulur ve o günden sonra Türkiye fiilen hiçbir savaşa girmez, günden güne yeniden güç kazanır. Osmanlı Devleti'nin hâkimiyetinden çıkan Balkanlarda altı yüz senelik huzur ve refah biter, baskı ve zulümler yaşanır. Türk devletlerinin yaşadıkları bu acı olaylar eserlere konu olur ve özellikle kadın karakterler üzerinden vatanın durumu okuyucuya aktarılır. Türk kadınının gücünü, cesaretini, sadakatini ortaya koymak ve yeniden bağımsızlığı kazanmak adına verilen mücadelede kadının yerini göstermeyi hedefleyen bu çalışmada; Türk devletlerinin 20. yüzyıldaki genel durumları hakkında bilgiler sunulmuştur. Azerbaycan, Balkanlar, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan sahalarından, aralarında Elçin Efendiyev, Gabit Müsirepov, Cengiz Aytmatov ve Emirhan Yeniki gibi ön plana çıkmış isimlerin de yer aldığı 53 farklı yazara ait 100 hikâye seçilmiş; bu hikâyelerdeki 110 kadın karakter tahlil edilmiştir. Hikâyelerdeki kadın karakterler ön plana çıktıkları temalar üzerinden 12 ana başlık altında incelenerek Türk kadınının geçmiş ve bugün çizgisindeki konumuna dair tespitler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The twentieth century witnessed new structures, wars, migrations, and invasions around the world. The Turkish world experienced this period firsthand with painful scenes, enduring difficult years under oppression and persecution. The Turkish regions, including Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgsztan, Crimea, Uzbekistan and Turkmenistan, were under the rule of Tsarist Russia and later the Soviet Union during this century. At the end of the 20th century, which was marked by suffering and oppression, the Turkic states regained their independence with the collapse of the Soviet Union in 1991. In 20th-century Anatolia, the Ottoman Empire, on the brink of collapse, was engaged in a resistance movement using its last remaining strength. The Ottoman Empire, now a weakened state, was invaded by European powers and came under attack from all sides. In this process, it also loses control of the Balkans. Thanks to the resistance shown by the people of Anatolia, the country was cleansed of the enemy, the Republic was established in 1923, and from that day on, Türkiye did not actually enter any wars, gradually regaining its strength. In the Balkans, which fell out of Ottoman rule, six centuries of peace and prosperity came to an end, replaced by oppression and tyranny. These painful events experienced by the Turkic states become the subject of literary works, and the state of the homeland is conveyed to the reader, especially through female characters. This study, which aims to highlight the strength, courage, and loyalty of Turkish women and to demonstrate their role in the struggle to regain independence, provides information on the general situation of Turkish states in the 20th century. A selection of 100 stories was made from works written by 53 different authors, including well-known figures such as Elçin Efendiyev, Gabit Müsirepov, Cengiz Aytmatov, and Emirhan Yeniki from Azerbaijan, the Balkans, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Crimea, Uzbekistan, Türkiye, and Turkmenistan; and the 110 female characters in these stories were analyzed. The female characters in the stories are examined under 12 main headings based on the themes in which they are prominent, and findings are presented regarding the position of Turkish women in the past and present.