Kazak yazar Abiş Kekilbayev hayatı, sanatı seçilmiş hikâyelerinin incelenmesi (inceleme-aktarma)
Kazakh writer Abiş Kekilbayev's life and art examination of selected stories (analysis-translation)
- Tez No: 712209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ABBAS ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Türk dünyası edebiyatları alanında özellikle Sovyet Birliği'nin dağılmasıyla birlikte 1991 yılından itibaren edebi alanda çalışmalar hızlanmıştır. Bu çalışmalar Kazak edebiyatında da kendini göstermiştir. Sovyet ve Bağımsızlık Dönemi Kazak edebiyatının önemli temsilcilerinden olan Abiş Kekilbayev, özellikle Sovyet Döneminde yazmış olduğu hikâyelerle Kazak hikâyeciliğinin gelişmesine katkı sağlamıştır. Tez çalışmamızda, Abiş Kekilbayev'in seçilmiş hikâyelerinin analizi ve bu analizden hareketle, onun Kazak edebiyatına katkıları, yazarın yeri ve öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır.“Giriş”,“Sonuç”ve dört ana bölümün yer aldığı bu çalışmanın“Giriş”bölümünde hikâye türünün kısaca tanımına ve edebi bir tür olarak özelliklerine yer verilmiştir.“Birinci Bölüm”de 20.yüzyıl Kazak edebiyatı ve aynı yüzyılda Kazak edebiyatında hikâye türünün gelişimi ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. Çalışmamızın“İkinci Bölüm”ünde Abiş Kekilbayev'in hayatı, sanat anlayışı ve eserlerine dair incelemeler yer almaktadır. Bu bölümde şiir, hikâye, tiyatro, roman, araştırma yazıları bulunan sanatçının çok yönlülüğü üzerinde durulmuştur.“Üçüncü Bölüm”de Abiş Kekilbayev'in on hikâyesi incelenerek yazarın hikâye anlayışı ortaya konulmuştur. Hikâye tahlillerinde önce hikâye özeti, ardından olay örgüsü, kişi kadrosu, zaman, mekân, bakış açısı ve anlatıcı, dil üslup özellikleri verilmiştir.“Dördüncü Bölüm”de tahlil edilen hikâyelerin Kazak Türkçesinden Türkiye Türkçesine tarafımızca aktarılmış metinlerine yer verilmiştir.“Sonuç”bölümünde Abiş Kekilbayev'in hayatı, sanat anlayışı ve seçilmiş hikâyeleri üzerine yapmış olduğumuz bu çalışmayla ilgili genel bir değerlendirmede bulunulmuştur. Ulaşılan sonuçlar ve yapılan tespitler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abiş Kekilbayev, who is one of the most important names of the both Soviet and Independence eras of Kazakh literature, has contributed to the development of storytelling in Kazakh literature especially with the stories he had written in the Soviet era. In our study, we have aimed to analyze the narrations of Abiş Kekilbayev and to set his importance and position in Kazakh literature with reference to this analysis. The general lines of our study were determined with the aim of reading Abiş Kekilbayev in the field of Turkish literature, enriching the literature of the Turkish world, and setting an example for the author's intellectual and scientific life. In the“Introduction”section of this study, which includes“Introduction”,“Conclusion”and four main sections, a brief description of the story genre and its characteristics as a literary genre are given. In the“First Chapter”, general information about the 20th century Kazakh literature and the development of the story genre in Kazakh literature in the same century is given. In the“Second Part”of our study, there are examinations on the life of Abiş Kekilbayev, his understanding of art and his works. In this section, the versatility of the artist, who has poems, stories, plays, novels and research articles, is emphasized. In the“Third Chapter”, ten stories of Abiş Kekilbayev were examined and the author's understanding of the story was revealed. In the story analysis, first the story summary, then the plot, the cast, the time, the place, the point of view and the narrator, the language and style features are given. In the“Conclusion”section, a general evaluation has been made about this study that we have done on Abiş Kekilbayev's life, understanding of art and selected stories. The results achieved and the determinations made were conveyed.