Endometritis modeli oluşturulan sıçanlarda Cannabis sativa L.'nin tedavi edici etkinliğinin ve biyofilm oluşumuna etkisinin araştırılması
İnvestigation of the therapeutic efficacy and effect of Cannabis sativa L. on biofilm formation in rats with endometritis model
  1. Tez No: 1018347
  2. Yazar: ECE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU BAKİ ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Escherichia coli (E. coli) kaynaklı endometritis olgularına karşı Cannabis sativa L. tohum yağının tek başına ve antibiyotik ile kombine kullanımının biyofilm oluşumuna etkisi ile tedavi edici etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 42 adet dişi Sprague Dawley sıçan üzerinde yürütülmüştür. Uterusa patojenik E. coli inokulasyonu yapılarak deneysel endometritis modeli oluşturulmuş ve sıçanlar Sham, Sham Cannabis, Taşıyıcı, Antibiyotik, Cannabis, Kombine olmak üzere rastgele altı gruba ayrılmıştır. Yirmi bir günlük deneysel sürecin ardından mikrobiyolojik koloni sayımları, biyofilm analizleri, vajinal sitoloji, histopatolojik incelemeler, Tümör Nekrozis Faktör-α (TNF-α), İnterlökin-1β (IL-1β) sitokin ve Zonula Occludens-1 (ZO-1) protein seviyeleri analiz edilmiştir. İn vitro analizlerde Cannabis sativa L. yağının biyofilm oluşumunu doza bağımlı olarak %77,6'ya varan oranda inhibe ettiği belirlenmiştir. İn vivo bulgularda antibiyotiğin tek başına doku hasarını önlemede yetersiz kaldığı, Kombine ve Cannabis gruplarının histopatolojik lezyon skorlarının ise diğer tedavi gruplarına kıyasla istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı (P=0.000) ölçüde düştüğü belirlenmiştir. En düşük doku TNF-α seviyesi Kombine grupta ölçülmüş ve gruplar arası fark anlamlı bulunmuştur (P=0.028). Taşıyıcı grupta yüksek olan koloni sayısı ve biyofilm oluşumu (P=0.000), Kombine grupta belirgin ölçüde sınırlandırılmıştır. IL-1β ve ZO-1 seviyelerinde ise anlamlı bir fark görülmemiştir. Sadece antibiyotik kullanımının kronik endometritiste biyofilm tabakasını aşma ve doku hasarı onarımında yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır. Cannabis sativa L. ekstraktının antibiyotik tedavisiyle kombine edilmesinin, aşırı inflamasyonu baskılayarak doku onarımını hızlandırdığı ve biyofilm kaynaklı enfeksiyonlara karşı sinerjik bir alternatif tedavi protokolü sunduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of Cannabis sativa L. seed oil, alone and in combination with antibiotics, on biofilm formation and its therapeutic efficacy against Escherichia coli-induced endometritis cases. The research was conducted on 42 female Sprague Dawley rats. An experimental endometritis model was created by inoculating the uterus with pathogenic E. coli, and rats were randomly divided into six groups: Sham, Sham Cannabis, Carrier, Antibiotic, Cannabis, and Combined. Following a twenty-one-day experimental period, microbiological colony counts, biofilm analyses, vaginal cytology, histopathological examinations, Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), Interleukin-1β (IL-1β), and Zonula Occludens-1 (ZO-1) protein levels were performed. In vitro analyses determined that Cannabis sativa L. oil inhibited biofilm formation in a dose-dependent manner at a rate of up to 77.6%. In vivo findings revealed that the antibiotic alone was insufficient in preventing tissue damage; however, the histopathological lesion scores of the Combined and Cannabis groups were found to decrease to a statistically highly significant degree (P=0.000) compared to the other treatment groups. Furthermore, the lowest tissue TNF-α level was measured in the Combined group, and the difference between the groups was found to be significant (P=0.028). The colony count and biofilm formation, which were high in the Carrier group (P=0.000), were markedly limited in the combined treatment. No significant difference was observed in IL-1β and ZO-1 levels. It was concluded that the use of antibiotics alone in chronic endometritis is insufficient to overcome biofilm and repair tissue. It has been proven that combining Cannabis sativa L. extract with antibiotic treatment accelerates tissue repair by suppressing excessive inflammation and offers a synergistic alternative treatment protocol against biofilm-associated infections.