Özel gereksinimli çocukların aile profillerinin incelenmesi
Examination of the family profiles of children with special needs
- Tez No: 1018348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Özel gereksinimli olma durumu, birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Özel gereksinimli bireyler toplumun dezavantajlı gruplarından biridir. Özel gereksinim durumundan yalnızca bireyin kendisi değil aynı zamanda bireyin içinde bulunduğu aile sistemi de etkilenmektedir. Bu nedenle özel gereksinimli birey ve ailesinin bütüncül yaklaşımla değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, özel gereksinimli çocukların aile profillerinin ekolojik sistem yaklaşımı çerçevesinde incelenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Marmara Bölgesi'nin doğusunda faaliyet gösteren bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde 2021-2026 yılları arasında kayıtlı olan 516 özel gereksinimli çocuğun 412'si çalışma grubuna dahil edilmiştir. Çalışma grubundaki çocukların kişisel dosyaları doküman inceleme yöntemiyle sistematik olarak incelenmiş ve araştırmacı tarafından yapılandırılan Dosya İnceleme Formuna işlenmiştir. Elde edilen bilgiler nicel verilere dönüştürülmüş olup uygun istatiksel programı aracılığıyla frekans, yüzde dağılımları ve ki-kare analizleri yapılmıştır. Çalışma, tek bir kurumun dokümanlarının incelenmesiyle sınırlıdır. Bu durum bulguların genellenebilirliğini engellemektedir. Ayrıca değişkenler arasında nedensellik ilişkisi kurulamamaktadır. Bunlarla birlikte çalışma, konuya ilişkin özgün bilgiler sunmaktadır. Çocukların özel gereksinim türleri ve tanı sayıları ile ailelere ilişkin sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konmuş ve tablolar aracılığıyla aktarılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, özel gereksinimli çocukların ailelerinin bazı sosyo-demografik özelliklerinin özel gereksinim türü ve tanı sayısına göre istatiksel olarak farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda aile odaklı bütüncül sosyal hizmet uygulamalarının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Special needs are a condition that can arise due to many factors. Individuals with special needs are among the disadvantaged groups in society. Not only the individual but also their family system is affected by special needs. Therefore, a holistic approach to evaluating individuals with special needs and their families is necessary. This study aims to examine the family profiles of children with special needs within the framework of an ecological systems approach. Accordingly, 412 of the 516 children with special needs registered at a special education and rehabilitation center operating in the eastern part of the Marmara Region between 2021 and 2026 were included in the study group. The personal files of the children in the study group were systematically examined using the document review method and recorded in a File Review Form structured by the researcher. The obtained information was converted into quantitative data, and frequency, percentage distributions, and chi-square analyses were performed using appropriate statistical software. The study is limited to the examination of documents from a single institution. This prevents the generalizability of the findings. Furthermore, causal relationships cannot be established between the variables. Nevertheless, the study provides original information on the subject. The relationships between the types of special needs and diagnoses of children, and socio-demographic variables related to families, have been revealed and presented through tables. The study's results show that some socio-demographic characteristics of families of children with special needs differ statistically according to the type of special need and the number of diagnoses. In this context, it is considered important to implement holistic, family-focused social work practices.