Ratlarda cerrahi olarak oluşturulan endometriozis modellerinin karşılaştırılması
Comparison of surgically induced endometriosis models in rats
  1. Tez No: 845154
  2. Yazar: SELİN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Endometriozis, uterin kavite dışında endometrial dokunun varlığı ile karakterize, östrojene bağımlı inflamatuvar bir hastalıktır Endometriozisin cerrahi olmayan tedavisine yönelik karşılanmamış bir klinik ihtiyaç mevcut olup, yeni tedavilerin gelişimi insan hastalığının özelliklerini gösteren hayvan modellerine bağlıdır. Endometriozisin kemirgen modellerinin kullanılması, patofizyolojisini, risk faktörlerini ve potansiyel terapötik hedeflerin tanımlanmasını çok daha iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlamıştır. Çalışmanın amacı, cerrahi olarak oluşturulan endometriozis modellerinde diğer yöntemlere göre endometriozis oluşturma oranı daha yüksek ve kolay uygulanabilir yeni bir deneysel model oluşturmaktır. Yöntemler: Çalışmaya 40 adet erişkin fare dâhil edildi. Farelerde rastgele dört gruba ayrıldı:1-Kontrol, 2- Vernon-Wilson yöntemi 3-Periton içerisine endometrial doku enjeksiyonu yapılan yöntem 4- Periton içerisine endometrial doku enjeksiyonu + VEGF eklenen grup. Bütün gruplara stabil östrojen düzeyi sağlamak amacıyla ooferektomi yapıldı. İlk laparotomi sonrası yara yeri enfeksiyonunun engellemek amacıyla ratlara profilaktik olarak 125 mg/kg ampisilin uygulandı. Ratlara 21 gün boyunca 150 µg/kg 17β-estradiol 17-valerat peletleri oral olarak uygulandı. 21. günün sonunda ratlar sakrifiye edilerek ikinci laparatomi yapıldı ve oluşan materyaller histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to develop a new rat model for endometriosis, characterized by the presence of endometrial tissue outside the uterine cavity, to investigate non-surgical treatment methods. While there is an acknowledged clinical need for new, non-surgical treatments for endometriosis, their development relies on access to animal models that can recapitulate the characteristics of the human disease. The rat endometriosis model, often used and accepted in the investigation of treatments, is explored in this study to create a novel and easily applicable experimental model with a higher rate of endometriosis formation compared to other methods. Methods: Forty adult female rats were included in the study and randomly divided into four groups: 1) control, 2) Vernon-Wilson method, 3) Scraping method, and 4) Scraping method + VEGF added group. Oophorectomy was performed to maintain stable estrogen levels. After the first laparotomy, 125 mg/kg of ampicillin was administered prophylactically to rats to prevent surgical site infection. Rats were orally given 150 µg/kg 17β-estradiol 17-valerate pellets for 21 days. At the end of the 21st day, rats were sacrificed, and the resulting materials were histopathologically examined.