Sınıf öğretmenlerinin ilkokul öğrencilerinin fen bilimleridersine yönelik motivasyonlarını arttırmada kullandıkları stratejiler
Strategies used by classroom teachers to enhance primary school students' motivation for science lessons
- Tez No: 1018357
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin ilkokul öğrencilerinin Fen Bilimleri dersine yönelik motive etmede kullandıkları stratejilere ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ili Merkez ilçesindeki devlet okullarında görev yapan 32 gönüllü sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler kapsamında iki ana kategori elde edilmiştir. Bunlar; Fen Bilimleri Dersinde Öğretmenlerin Motivasyon Stratejileri ve Fen Bilimleri Dersinde Öğretmenlerin Motivasyon Stratejilerini Etkileyen Faktörlerdir. Araştırma bulguları; sınıf öğretmenlerinin ilkokul öğrencilerinin derse yönelik motivasyonlarını artırmak amacıyla amacıyla çeşitli öğretim yöntem ve yaklaşımlarını temel motivasyon stratejileri olarak benimsediklerini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda; sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri dersinde motivasyonu sağlamak amacıyla somut öğrenmeyi destekleyen, aktif katılımı ön plana çıkaran, teknoloji ve iletişime dayalı stratejilere odaklandıklarını göstermektedir. Bununla birlikte, bu stratejilerin kullanımını ve etkinliğini belirleyen çeşitli faktörlerin bulunduğu saptanmıştır. Okullardaki laboratuvar ve fiziksel altyapı eksiklikleri ile kalabalık sınıf mevcutlarının; öğretmenlerin öğrenci merkezli ve deneysel yöntemleri uygulama kapasitesini sınırladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, fen konularının günlük hayatla ilişkilendirilmesi ve ailenin öğrenme sürecine sağladığı desteğin, öğrencilerin motivasyonunu artıran temel unsurlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of classroom teachers regarding the strategies they use to motivate elementary school students in science classes. The study sample consists of 32 volunteer classroom teachers working in public schools in the Central District of Çanakkale Province during the 2024–2025 academic year. The phenomenological research design, one of the qualitative research designs, was used in this study. Data were collected using a semi-structured interview form. The data obtained from the study were analyzed using content analysis. The analysis yielded two main categories: Teachers' Motivation Strategies in Science Lessons and Factors Influencing Teachers' Motivation Strategies in Science Lessons. The research findings reveal that classroom teachers adopt various teaching methods and approaches as fundamental motivation strategies to increase elementary school students' motivation toward the subject. In this regard, the findings indicate that classroom teachers focus on strategies that support concrete learning, emphasize active participation, and rely on technology and communication to foster motivation in science classes. However, it was determined that various factors influence the use and effectiveness of these strategies. It was concluded that the lack of laboratories and physical infrastructure in schools, along with large class sizes, limits teachers' capacity to implement student-centered and experimental methods. Furthermore, it was observed that linking science topics to daily life and the support provided by families during the learning process are key factors in increasing student motivation.