Bazı yenilebilir mantarlardan elde edilmiş ürünlerin (toz, ekstrakt, zno nanopartikülü) biyoaktivitelerinin belirlenmesi ve un kurdunun (tenebrıo molıtor) bağırsak mikrobiyotası üzerine etkisi
Determination of the bioactivities of products (powder, extract, and zno nanoparticles) derived from selected edible mushrooms and their effects on the gut microbiota of the mealworm (tenebrio molitor)
  1. Tez No: 1018374
  2. Yazar: KAĞAN VERYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BOZOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ SEDEFOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biophysics, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bazı yenebilir makromantarlardan (Amanita caesarea, Boletus aereus ve Lactarius deliciosus) elde edilen farklı ürünlerin (toz, ekstrakt ve ZnO nanopartikülleri) biyolojik aktiviteleri ile Tenebrio molitor'un bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen ürünler fiziksel özelliklerine (katı toz, sıvı ekstrakt vb) göre karakterize edilmiştir. Antibakteriyel etki bakımından en başarılı sonuç Boletus ekstraktı kullanılarak üretilen ZnO partikülü olurken, bunu sırasıyla Amanita ve Lactarius ekstraktı kullanılarak elde edilen ZnO nanopartikülleri takip etmiştir. DNA hasar testi ile en başarılı grubun en homojen ve küçük partikül boyutuna sahip Lactarius ekstraktı ile elde edilen ZnO nanopartiküllerinin olduğu tespit edilmiştir. Antioksidan analizleri sonucunda ise, en yüksek aktiviteye içeriğinde en fazla fenolik bileşen ve organik asit içeren Boletus mantar tozunun sahip olduğu belirlenmiştir. İnsektisit çalışmalarında herhangi letal etki gözlenmemiş aksine pupalaşma süresinin azaldığı bir eğilim gözlenmiştir. Fotokatalitik ve yeniden kullanılabilirlik testlerinde ise en başarılı örneğin Boletus ekstraktı ile elde edilen ZnO nanopartiküllerinin olduğu bulunmuştur. Metagenomik analizlerde, Boletus ekstraktının mikrobiyal çeşitlilik ve dağılım dengesi açısından daha dikkat çekici bir profil gösterdiği, Lactarius kaynaklı ürünlerin ise T. molitor bağırsak mikrobiyotasında daha belirgin bir yeniden yapılanma oluşturduğu belirlenmiştir. Bununla beraber Amanita kaynaklı ürünlerin ise mikrobiyota üzerinde daha ortalama bir etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological activities of different product forms, including powders, extracts, and ZnO nanoparticles obtained from selected edible macrofungi (Amanita caesarea, Boletus aereus, and Lactarius deliciosus), as well as their effects on the gut microbiota of Tenebrio molitor, were investigated. The obtained products were characterized in terms of their physical properties. Regarding antibacterial activity, the most effective result was obtained with ZnO nanoparticles synthesized using Boletus extract, followed by those synthesized with Amanita and Lactarius extracts, respectively. In the DNA damage assay, ZnO nanoparticles synthesized with Lactarius extract, which exhibited the most homogeneous morphology and the smallest particle size, were identified as the most effective group. Antioxidant analyses revealed that Boletus mushroom powder showed the highest activity, which was associated with its higher content of phenolic compounds and organic acids. In the insecticidal assays, no lethal effect was observed; conversely, a tendency toward a shortened pupation period was recorded. In the photocatalytic activity and reusability tests, ZnO nanoparticles synthesized using Boletus extract were found to be the most successful sample. In the metagenomic analyses, Boletus extract showed a more remarkable profile in terms of microbial diversity and distribution balance, whereas Lactarius-derived products caused a more pronounced restructuring of the gut microbiota of T. molitor. Furthermore, Amanita-derived products were found to exert a more intermediate effect on the microbiota.