Kanser hastalarının tedavi süreçlerindeki karar alma eğilimlerinde finansal toksisite düzeyinin rolü
The role of financial toxicity level in decision-making tendencies of cancer patients during treatment processes
- Tez No: 1018373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEDAYİ YAĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kanser hastalarında finansal toksisite düzeyini ölçerek hastaların tedavi süreçleri ile ilgili karar alma davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü'ne başvuran kanser hastaları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında finansal toksisite düzeyi ve ortak karar alma arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada kanser hastalarının ortak karar alma düzeylerinin finansal toksisite düzeyi tarafından yordandığı da bulunmuştur. Bu sonuçlar, finansal toksisite düzeyi arttıkça ortak karar alma düzeyinde azalma eğilimi olduğunu göstermektedir. Ayrıca katılımcıların finansal toksisite ve ortak karar alma düzeylerinin sosyo-demografik ve ekonomik özelliklerinin yanı sıra hastalık ve tedaviye ilişkin bazı değişkenler açısından da anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada, finansal toksisite düzeyinin yaş, sosyal güvence durumu, istihdam durumu, hastane yatışı ve hastaneye başvuru durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan ve ev hanımlarının finansal toksisite puanlarının daha yüksek olduğu; son 3 ayda hastane yatışı bulunan ve son 3 ayda acile başvuran bireylerde finansal toksisite düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Hastaların ortak karar alma düzeyinde ise sosyal güvence ve son 3 ayda hastaneye başvuru durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ve son 3 ayda II hastaneye başvurmayan bireylerin daha yüksek ortak karar alma puanlarına sahip olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, kanser hastalığı olan bireylerde finansal toksisite ve ortak karar alma düzeylerinin anlaşılmasında etkili olan faktörlere katkı sağlayacağına ve bu alanda yürütülecek çalışmalara yol gösterici olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to measure the level of financial toxicity in cancer patients and investigate its effect on their decision-making behavior regarding their treatment processes. The study population consists of cancer patients who applied to the Oncology Department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. The study found a negative and statistically significant relationship between the level of financial toxicity and collaborative decision-making. Furthermore, the study found that the level of collaborative decision-making in cancer patients was predicted by the level of financial toxicity. These results indicate a tendency for a decrease in collaborative decision-making levels as the level of financial toxicity increases. It was also determined that participants' levels of financial toxicity and collaborative decision-making showed significant differences in terms of sociodemographic and economic characteristics, as well as some variables related to disease and treatment. The study revealed that the level of financial toxicity differed significantly according to age, social security status, employment status, hospitalization, and hospital admission status. Individuals without social security, unemployed individuals, and housewives had higher financial toxicity scores; individuals who had been hospitalized in the last 3 months and those who had visited the emergency room in the last 3 months had higher levels of financial toxicity. The study found that patients' shared decisionmaking levels differed significantly based on social security status and hospital visits within the last three months. Individuals without social security and those who had not visited a hospital in the last three months had higher shared decision-making scores. It is believed that these results will contribute to understanding the factors influencing IV financial toxicity and shared decision-making levels in individuals with cancer, and will guide future research in this area.