İş örgütlerinin rekabet üstünlüğü arayışlarında bilişim teknolojilerinin yeri ve önemi: Teori ve bir uygulama
The presence and significance of information technologies in the organizations? competition altitude searching: Theory and a practice
  1. Tez No: 235035
  2. Yazar: HATİCE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SERDAR ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dünyada yaşanan hızlı gelişim ve küreselleşme süreci, iş dünyasında yoğun bir rekabet ortamının doğmasına neden olmuştur. Bu yeni rekabet ortamında işletmeler, rekabetçi üstünlük sağlamak ve sürdürülebilir rekabet elde etmek için rekabeti etkileyen faktörleri iyi bilmeli ve bu faktörleri işletmesine fayda sağlayacak biçimde uygulamalıdır.Günümüzde birçok araştırmacı sürdürülebilir rekabet avantajının kaynağı olarak, bilginin kilit unsur olduğu konusunda birleşmektedirler. Bilginin öneminin farkında olan işletmeler, bilginin yönetimine büyük önem vererek çeşitli stratejiler geliştirmekte, bilgi üreten ve üretilen bilgiyi paylaşan bir örgüt kültürü oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bu işletmeler bilgiyi güçlü bir rekabet unsuru haline getirmek için, büyük ölçüde bilgi teknolojilerine başvurmaktadır. Verimlilik, kalite, hız, performans, motivasyon, iletişim vb. bir çok faktörün etkisi bilişim teknolojilerinin organizasyonlarda aktif olarak kullanılmasıyla olumlu yönde artmaktadır.Küresel dünyada rekabet etmek giderek zorlaşmaktadır. Globalleşen pazarın ve bu gelişme ile daha da kızışan rekabetin etkilerinin her geçen gün arttığı bu dönemde, işletmelerin organizasyon yapılarında ve üretim süreçlerinde bilişim teknolojileri kullanımı rekabet üstünlük arayışlarının bir gereğidir.
Özet (Çeviri)
The process of the rapid changing and globalism in the world causes the occurance of the intense competition in the business world. In this new competition environment, the companies should know the factors well which affect the competition to overtop competitively and they should dispense the factors for the benefit of their companies.In today?s world, several researchers have agree about the sustainable compentitive advantage of knowledge as a key point. The companies which are aware of the value of the information improve various strategies caring the management of the information. They try to constitute an organization culture which products information and share this information. These companies utilize information techonologies mostly to transform the information into a powerful competition fact. The effect of many factors such as efficiency, quality, rapidity, performance, motivation, communicaiton etc. increases in a positive way with the active use of information technologies in organisations.It is getting harder day by day to compete in the global world. In this period when the effects of the market globalization and the competition that gets fiercer each day with this development, the usage of the information techonologies in the organization constitution and management process by the companies is the requirement of the competition altitude search.