Aile mahkemelerinde yargılama usulü
Trial methods in family courts
  1. Tez No: 254469
  2. Yazar: NAGEHAN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Hukuk sistemimizde aile hukukundan dogan dava ve isleri görmek üzere özel bir mahkeme olan aile mahkemeleri kurulmustur. Yargıtay, Aile Mahkemesi Kanunu'nun 2. ve 4. maddeleri ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 8.7.2003 günlü yetkilendirmeye iliskin kararını dikkate alarak, 8.7.2003 tarihini aile mahkemelerinin faaliyete geçis tarihi olarak belirlemistir. Aile Mahkemeleri Kanunu ile aile mahkemelerinin kurulus, görev ve yargılama usulleri düzenlenmistir. Özel mahkeme olan aile mahkemelerine atanacak hâkimlerden özel nitelikler aranmıstır. Hâkimler, atanacakları bölgeye veya bir alt bölgeye hak kazanmıs, adli yargıda görevli, tercihen evli ve çocuk sahibi, otuz yasını doldurmus ve aile hukuku alanında lisansüstü egitim yapmıs olmalıdır. Bunun yanında aile mahkemeleri bünyesinde birer psikolog, pedagog ve sosyal çalısmacı bulunacaktır. Aile mahkemeleri Türk Medenî Kanunu'nun üçüncü kısmı hariç olmak üzere ikinci kitabından ve Türk Medenî Kanunu'nun Yürürlügü ve Uygulama Sekli Hakkında Kanuna göre aile hukukundan dogan dava ve islerde görevlidirler. Ayrıca Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanuna göre aile hukukuna iliskin yabancı mahkeme kararlarının tanıma ve tenfizine iliskin dava ve islerde de görevlidirler. Bunun yanında aile mahkemeleri kanunlarla verilen diger dava ve islerde de görevli kılınmıslardır. Çalısmamızın birinci bölümde, aile mahkemelerinin hukuki yapısı, ikinci bölümünde görev, yetki ve taraflar, üçüncü bölümde yargılama usulü, dördüncü bölümde kanun yolları incelenmistir. Ayrıca aile mahkemelerinin sayısı ve kuruldugu iller bakımından bilgiler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In our law system, special family courts have been established to follow the lawsuits and legal proceedings resulting from the family law. The Supreme Court determined the date of 8.7.2003 as operation date of family courts by considering Articles 2 and 4 of the Family Court Law and 8.7.2003 dated resolution of the High Council of Judges and Attorneys on authorization. With the Family Courts Law, establishment and duties of family courts and their judging procedures are determined. Special qualifications are required for judges who will be appointed to the family courts that are special courts. Judges must gain right for the region or sub-region they will be appointed to, be judicially employed, preferably are married and have a child, at their full 30 years age and have a master degree in family law field. Besides, a psychologist, pedagogue and social official shall be employed under structure of family courts. The family courts are in charge of lawsuits and legal proceedings resulting from the second book of the Turkish Civil Law except the third section and from the family law pursuant to the Law on Application Type and Enforceability of the Turkish Civil Code. Besides, the family courts are in charge of lawsuits and legal proceedings related to recognition and enforcement of foreign court decrees related to the family law according to the International Private Code and Act on Procedural Law. In addition to the above, family courts are also in charge with other lawsuits and legal proceedings permitted under laws. Unless a peace is obtained, judging is continued and a decision is made on the case. Provided that provisions of private laws shall be reserved, for legal matters that are not involved in the Family Court Law, procedural provisions related to family law of the Turkish Civil Code and Code of Civil Procedure Courts shall apply. In the first section of our study, the legal structure of family courts, in the second section, duties, powers and parties, in the third section, judging procedures, and in the fourth section, legal ways are examined. Besides, information about the number of family courts and the cities they are established are given.