Arap baharı sonrası Libya'da uluslararası müdahale
International intervention in Libya after the Arab spring
  1. Tez No: 1018404
  2. Yazar: AHMED ALI ABOULQASIM AL NAMIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAJ AHSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Arap Baharı sonrasında Libya'ya yönelik 2011 uluslararası müdahalesi, insani müdahale ile egemenlik ilkesi arasındaki gerilimin en tartışmalı örneklerinden birini oluşturmuştur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BM GK) 1973 sayılı kararıyla Koruma Sorumluluğu (R2P) çerçevesinde meşrulaştırılan operasyon, başlangıçta sivilleri koruma amacıyla yürütülmüş; ancak sürecin rejim değişikliğiyle sonuçlanması müdahalenin normatif meşruiyetini tartışmalı hâle getirmiştir. Kaddafi sonrası dönemde Libya'da devlet otoritesi hızla çözülmüş; siyasal bölünme, milisleşme ve kurumsal parçalanma kalıcılaşmıştır. 2014'te başlayan ikinci iç savaş ülkeyi rakip yönetim alanlarına ayırmış; güvenlik boşluğu vekâlet savaşlarını, dış müdahaleyi ve paralı asker varlığını artırmıştır. Çatışmalar kitlesel yerinden edilme, ekonomik çöküş ve petrol gelirleri üzerinde güç mücadelesi gibi ağır toplumsal ve ekonomik sonuçlar doğurmuştur. Bu bağlamda uluslararası ve bölgesel aktörlerin rekabetçi müdahaleleri barış sürecini zayıflatmış; Libya'yı uzun süreli istikrarsızlığa sürüklemiştir. Söz konusu tez çalışması hukuken meşru bir müdahalenin dahi sürdürülebilir barış üretmeyebileceğini göstererek uluslararası müdahale normlarının sınırlarını ortaya koyan çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir. Bu çerçevede Libya deneyimi, uluslararası müdahalelerde niyet ile sonuç arasındaki kopuşu görünür kılmakta; meşruiyetin yalnızca hukuki yetkilendirmeyle değil, müdahale sonrası düzen kurma kapasitesiyle de ölçüldüğünü göstermektedir. Dolayısıyla vaka, uluslararası toplumun kriz yönetimi ile devlet inşası süreçleri arasındaki stratejik uyumsuzluğunu ortaya koyan ve gelecekteki müdahale tartışmaları açısından önemli dersler barındıran bir örnek niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The 2011 international intervention in Libya in the aftermath of the Arab Spring constitutes one of the most contested examples of the tension between humanitarian intervention and the principle of sovereignty. Legitimated under United Nations Security Council Resolution 1973 within the framework of the Responsibility to Protect (R2P), the operation was initially conducted with the aim of protecting civilians; however, its eventual culmination in regime change rendered the normative legitimacy of the intervention highly debatable. In the post-Gaddafi period, state authority in Libya rapidly disintegrated, and political fragmentation, militia proliferation, and institutional disintegration became entrenched. The second civil war that erupted in 2014 divided the country into rival spheres of governance, while the resulting security vacuum intensified proxy warfare, external intervention, and the presence of mercenary forces. The conflict generated severe societal and economic consequences, including mass displacement, economic collapse, and power struggles over oil revenues. In this context, the competitive interventions of international and regional actors weakened peace processes and drove Libya into protracted instability. Accordingly, this thesis presents a striking case demonstrating that even a legally legitimate intervention may fail to produce sustainable peace, thereby exposing the structural limits of international intervention norms. Within this framework, the Libyan experience renders visible the disjunction between intent and outcome in international interventions and shows that legitimacy must be measured not only by legal authorization but also by the capacity to establish post-intervention order. The case therefore highlights the strategic mismatch between crisis management and state-building processes within the international community and stands as an instructive example offering significant lessons for future intervention debates.