Deprem yaşamış ergenlerde travma sonrası stres belirtileri ve ontolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlık ve sosyal ilginin aracılık rolü
The mediating role of resilience and social interest in the relationship between post-traumatic stress symptoms and ontological well-being among earthquake-exposed adolescents
  1. Tez No: 1018411
  2. Yazar: CEYDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, deprem yaşamış ergenlerde travma sonrası stres belirtileri ile ontolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın ve sosyal ilginin aracı rolünü belirlemektir. Bu bağlamda psikolojik sağlamlık ve sosyal ilginin aracı rolünü öngören hipotetik model kurulmuş ve ikili ilişkilerle birlikte aracı değişkenlerin rolü incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kahramanmaraş'ta lisede öğrenim gören toplam 888 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Ergenler için Sosyal İlgi Ölçeği”,“Revize Edilmiş Çocuk Olayın Etkisi Ölçeği”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Ontolojik İyi Oluş Ölçeği”yle toplanmıştır. Verilerin analizinde, değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkilerin eş zamanlı olarak incelenmesine olanak sağlayan Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) tekniği olan yol analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sosyal ilgi ve travma sonrası stres belirtileri (TSSB) arasında ilişki bulunamamıştır. Bu sebeple sosyal ilgi, önerilen hipotetik modelden çıkarılarak yeni bir model oluşturulmuştur. Bu oluşturulan yeni modele göre, TSSB'nin, ontolojik iyi oluşu ve psikolojik sağlamlığı negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Psikolojik sağlamlığın aracılık rolü incelendiğinde ise dolaylı etkinin anlamlı olduğu dolayısıyla TSSB ve ontolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye aracılık ettiği görülmüştür. Bu bulgular birlikte yorumlandığında, deprem yaşamış ergenlerde ontolojik iyi oluşun, travma sonrası stres belirtilerinden olumsuz etkilendiği; bu ilişkide psikolojik sağlamlığın kısmi bir aracı rol üstlendiği, sosyal ilginin ise aracı bir etki göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mediating role of resilience and social interest in the relationship between post-traumatic stress symptoms and ontological well-being in adolescents who have experienced an earthquake. In this context, a hypothetical model predicting the mediating roles of resilience and social interest was established, and the roles of the mediating variables were examined along with bivariate relationships. The study group consisted of a total of 888 high school students studying in Kahramanmaraş. The data of the study were collected using the“Social Interest Scale for Adolescents,”the“Revised Child Impact of Event Scale,”the“Child and Youth Resilience Measure,”and the“Ontological Well-Being Scale.”In the analysis of the data, path analysis, which is a Structural Equation Modeling (SEM) technique that allows the simultaneous examination of direct and indirect relationships among variables, was used. According to the results obtained from the study, no relationship was found between social interest and post-traumatic stress symptoms (PTSD). For this reason, social interest was removed from the proposed hypothetical model and a new model was established. According to this newly established model, it was found that PTSD negatively and significantly predicted ontological well-being and resilience. When the mediating role of resilience was examined, it was observed that the indirect effect was significant; therefore, resilience mediated the relationship between PTSD and ontological well-being. When these findings are interpreted together, it was concluded that ontological well-being in adolescents who experienced an earthquake was negatively affected by post-traumatic stress symptoms; resilience played a partial mediating role in this relationship, whereas social interest did not show a mediating effect.