Anıl Basılı'nın çocuk kitaplarının değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
Anil Basılı's analysis of children's books in terms of values education
- Tez No: 1018410
- Danışmanlar: PROF. DR. EKBER TOMUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma; Anıl Basılı'nın Melodi (2018) ve Nohut Adam (2020) adlı çocuk kitaplarını Millî Eğitim Bakanlığı 2018 Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda belirlenen on kök değer (adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik) açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımı benimsenerek doküman incelemesi yöntemi ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çoklu kodlama yaklaşımıyla yürütülen analizde Melodi eserinde 46, Nohut Adam eserinde 44 olmak üzere toplam 90 anlam birimi tespit edilmiştir. Melodi'de baskın kök değer sevgidir (f=12; %26,1); onu öz denetim (f=8; %17,4), sabır (f=7; %15,2), saygı (f=6; %13,0), sorumluluk (f=4; %8,7) ve yardımseverlik (f=3; %6,5) izlemektedir. Adalet, dostluk, dürüstlük ve vatanseverlik bu eserde tespit edilememiştir. Nohut Adam'da baskın değer öz denetimdir (f=15; %34,1); sabır (f=7; %15,9), sevgi, dostluk ve saygı (her biri f=6; %13,6) izlemektedir. Dürüstlük yalnızca karşıt model aracılığıyla temsil edilmiştir (f=1; %2,3). Her iki eserde adalet ve vatanseverlik değerlerine yer verilmemiştir. Değerlerin aktarım biçimleri incelendiğinde örtük aktarımın baskın olduğu görülmüştür: Melodi'de %78,3, Nohut Adam'da %63,6. Açık aktarım örnekleri ağırlıklı olarak yetişkin rehber figürler aracılığıyla karşımıza çıkmaktadır. Her iki eserin birlikte sekiz kök değeri kapsaması, değerler eğitiminde tamamlayıcı kullanım potansiyelini ortaya koymaktadır. Bulgular; her iki eserin MEB 2018 programının değer kazanımı hedefleriyle uyumlu olduğunu ve örtük aktarım tercihleriyle pedagojik açıdan işlevsel kaynaklar niteliği taşıdığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study examines Anıl Basılı's children's books Melodi (2018) and Nohut Adam (2020) in terms of the ten core values—justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, and helpfulness—defined in the Ministry of National Education 2018 Turkish Language Curriculum. A qualitative research approach was adopted, employing document analysis and content analysis. Multiple coding analysis yielded a total of 90 units of meaning: 46 in Melodi and 44 in Nohut Adam. In Melodi, the dominant core value was love (f=12; 26.1%), followed by self-control (f=8; 17.4%), patience (f=7; 15.2%), respect (f=6; 13.0%), responsibility (f=4; 8.7%), and helpfulness (f=3; 6.5%). Justice, friendship, honesty, and patriotism were absent. In Nohut Adam, self-control was dominant (f=15; 34.1%), followed by patience (f=7; 15.9%), love, friendship, and respect (each f=6; 13.6%). Honesty appeared only through a counter-model (f=1; 2.3%). Justice and patriotism were absent from both books. Regarding value transmission modes, implicit transmission was dominant in both books: 78.3% in Melodi and 63.6% in Nohut Adam. Explicit transmission appeared primarily through adult guidance figures. Together, the two books covered eight core values, indicating their complementary potential in values education. The findings demonstrate that both books align strongly with the value acquisition objectives of the MEB 2018 curriculum and function as effective pedagogical resources through their implicit transmission preferences.