Hatay ili zeytin ağaçlarında ağır metal birikimi
Heavy metal accumulation in olive trees of Hatay province
  1. Tez No: 1018427
  2. Yazar: SİMGE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Hatay bölgesinin farklı ilçelerinde yetişen zeytin (Olea europaea) ağaçlarının yaprak ve meyve kısımlarında ağır metal [alüminyum (Al), krom (Cr), demir (Fe), Nikel (Ni), bakır (Cu), çinko (Zn), arsenik (As), selenyum (Se), kadmiyum (Cd), kalay (Sn), cıva (Hg), kurşun (Pb)] birikimi incelenmiş ve bu ağır metallerin birikimleri belirlenmiştir. Araştırmada, Hatay ilinin farklı ilçelerden toplanan zeytin yaprak örneklerindeki ağır metal birikiminin meyve örneklerine göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Çalışılan istasyonlardaki yaprak örneklerinde ortalama Al birikim miktarı en fazla Defne (Harbiye) istasyonunda görülürken meyve örneklerinde ise en yüksek birikimin Payas'ta olduğu tespit edilmiştir. Cr birikimi zeytin ve yaprak örneklerinde de WHO'nun müsaade ettiği sınır değerlerin üzerindedir. Zn birikimi incelendiğinde tüm istasyonlarda WHO'nun yenilebilir bitkide önerdiği değerlerin altında olduğu belirlenmiştir. Sn birikimi en çok liman bölgelerinde tespit edilmiştir. Hg birikimi meyvede bulunamamış olup yaprakta ppb değerlerinde tespit edilmiştir. Pb birikimi ise WHO'nun önerdiği değerlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda en fazla Ni birikiminin hem yaprak hem meyve örneklerinde Defne (Harbiye) istasyonunda olduğu tespit edilmiş olup bu değerler yaprakta Antakya (MKÜ) istasyonu hariç meyvede ise Antakya (MKÜ), Altınözü ve Yayladağı istasyonu dışında WHO'nun belirlediği sınırların üzerindedir. Tüm istasyonlardaki yaprak ve meyve kısımlarında WHO'nun belirlediği üst sınırdan daha fazla Cu birikimi gözlemlenmiştir. Yaprak ve meyvede Cd birikimi tespit edilememiştir. Çalışma sonuçlarına bakıldığında istasyonlar arasında meyve ve yapraklarda Cr, Al, Fe, Ni, Zn, Pb, Hg birikiminin yapraklarda meyveye oranla daha fazla olduğu belirlenmiştir. İstasyonlar karşılaştırıldığında zeytin ağaçlarında Cr, Ni, As birikiminin, Al, Fe, Se birikiminine göre daha önemli olduğu belirlenmiştir. İstasyonlar arasında Hg birikimi yalnızca yaprakta tespit edilmiş olup meyvede tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the accumulation of heavy metals including aluminum (Al), chromium (Cr), iron (Fe), nickel (Ni), copper (Cu), zinc (Zn), arsenic (As), selenium (Se), cadmium (Cd), tin (Sn), mercury (Hg), and lead (Pb) was investigated in the leaves and fruits of olive trees (Olea europaea) grown in different districts of Hatay, Türkiye. The accumulation levels of these heavy metals were determined and compared between plant tissues. The results revealed that heavy metal accumulation in olive leaf samples collected from different districts of Hatay was generally higher than that observed in fruit samples. Among the studied stations, the highest average Al accumulation in leaf samples was observed in Defne (Harbiye), whereas the highest Al accumulation in fruit samples was detected in Payas. Cr accumulation in both olive leaves and fruits exceeded the permissible limits recommended by the World Health Organization (WHO). Zn accumulation levels in all stations were found to be below the values recommended by WHO for edible plants. The highest Sn accumulation was detected in harbor regions. Hg accumulation was not detected in fruit samples, while it was detected at ppb levels in leaf samples. Pb accumulation was determined to be above the WHO recommended limits. The highest Ni accumulation in both leaf and fruit samples was observed in Defne (Harbiye). These values exceeded WHO permissible limits in leaf samples except for the Antakya (MKÜ) station, and in fruit samples except for the Antakya (MKÜ), Altınözü, and Yayladağı stations. Cu accumulation in both leaves and fruits at all stations exceeded the upper limits established by WHO. Cd accumulation was not detected in either leaves or fruits. Overall, the results demonstrated that the accumulation of Cr, Al, Fe, Ni, Zn, Pb, and Hg was higher in leaves than in fruits across all stations. When the stations were compared, Cr, Ni, and As accumulation in olive trees were found to be more significant than Al, Fe, and Se accumulation. Hg accumulation was detected only in leaf samples and was not detected in fruit samples.