Avrupa birliği ülkelerinin sürdürülebilir kalkınma amacı 11'de kaydettiği ilerleme: 2015 – 2020
Progress by the European Union countries in sustainable development goal 11: 2015 – 2020
- Tez No: 1018430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Kent ve Çevre Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2015 yılında kabul edilişinin üzerinden yedi yıllık bir süre geçmiştir. Söz konusu amaçlar için öngörülen 15 yıllık uygulama süresinin ilk çeyreğini geride bıraktığımız beş yıllık süreç içerisinde, kimi ülkeler amaçları uygulama konusundaki çekinceleri ve/veya bu konudaki hantallıkları nedeniyle eleştirilmişken, kimi ülkeler ise, uygulamadaki başarıları ile takdir toplamıştır. Söz konusu eleştiri ve övgülerin yöneldiği uluslararası aktörlerden biri olarak Avrupa Birliği (AB), başta Sürdürülebilir Kent ve Yaşam Alanları konulu SKA 11 olmak üzere, amaçların uygulanması konusunda birtakım çalışmalar gerçekleştirmiştir. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını Birlik politikalarına entegre etmeye çalışan AB, birçok teşvik ve zorunlu uygulama vasıtasıyla, üye ülkeleri amaçları gerçekleştirme konusunda desteklemiştir. Ancak literatürde, amaçların uygulanması konusundaki başarı ya da başarısızlıkların yanı sıra, bu amaçların günümüz kalkınma sorunlarına doğrudan değinip değinmediği de sıkça tartışılmaktadır. Bu kapsamda, SKA'nın kapsamlı ve etkili değişiklikler yerine kısa dönemde faydalı ve reformist bir kalkınma çizgisi tercih ettiği ve AB gibi kalkınmış ekonomilerin kendi çıkarları doğrultusunda, bu statükocu yapıyı takip ettiği değerlendirilmektedir. Buradan hareketle, bu çalışmada, 2015 – 2020 yılları arasındaki verilerden faydalanılarak, söz konusu dönemde AB'nin SKA 11'in uygulanması konusundaki çalışmaları küçülme teorisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikli olarak BM toplantı ve raporları çerçevesinde sürdürülebilir kalkınma kavramının tarihsel gelişimi paylaşılmıştır. Daha sonra, Gündem 2030 başlığı altında değerlendirilebilecek Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının içeriği ve genel çerçevesi ele alınmıştır. Çalışmanın asıl bölümünü oluşturan SKA 11 uygulamalarının değerlendirildiği bölümde ise, söz konusu 11 numaralı amaç,“Kentlerde Yaşam Kalitesi”,“Sürdürülebilir Ulaşım”ve“Olumsuz Çevresel Etkiler”başlıkları altında ve küçülme teorisine referansla analiz edilmiştir. Bu veriler tablolar halinde derlenerek sunulmuş, ilgili değerlendirme belirli alt başlıklar üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been seven years since the Sustainable Development Goals (SDGs) were adopted by the United Nations (UN) in 2015. In the first five years, the first quarter of the 15 years foreseen for the goals, some countries were criticized for their clumsiness in implementing the targets, while some countries were appreciated for their success. As one of the international actors that the criticism and praise are directed, the European Union (EU) has carried out several studies on the implementation of the goals, particularly SDG 11 on Sustainable Cities and Communities. Trying to integrate SDG into the Union's policies, the EU has supported the member states in implementing the targets through many incentives. However, in the literature, besides the success or failure in the implementation of the Goals, it is frequently discussed whether these goals directly address today's development problems. In this context, it is evaluated that SDG prefers reformist development pathway instead of comprehensive and effective changes and developed economies like the EU follow this status quo structure in line with its own interests. From this point of view, in this study, the progress of the EU on the implementation of SDG 11 was evaluated by capitalizing from the data between 2015 and 2020. In the study, the historical development of the concept of sustainable development was shared within the framework of UN meetings and reports. Then, the content and general framework of SDGs, under the title of Agenda 2030, is discussed. In the section where SDG 11 implementations, which constitute the main part of the study, are evaluated, the evaluation is conducted under the titles of“Quality of Life in Cities”,“Sustainable Transportation”and“Adverse Environmental Impacts”, with a specific reference to the degrowth theory. These data were compiled and presented in tables, and the progress of the EU was evaluated through some sub-headings.