Suçu bildirmeme suçu (TCK m.278)
The offence of failure to report a crime (article 278 of the Turkish Penal Code)
- Tez No: 1018429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ceza hukukunda, devletin yargısal görevlerini etkin biçimde yerine getirebilmesi amacıyla, bazı bireylerin kamusal düzeni ihlal eden haksız fiillerin işlendiğini öğrendikleri durumlarda bu bilgileri yetkili makamlara bildirme yükümlülüğüne sahip olmaları gerektiği görüşü ağırlıklı olarak benimsenmiştir. Bu çalışmada, TCK'nın“Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler”başlıklı dördüncü kısmının“Adliyeye Karşı Suçlar”başlıklı ikinci kısmında, suçu bildirmeme suçu ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Suçun temel özelliği olan ihmali nitelik, hukuki yükümlülüğe rağmen bir davranışın gerçekleştirilmemesiyle suç oluşmaktadır. Suçu bildirmeme suçu, yalnızca mevcut bir fiilin ihbar edilmemesiyle değil, aynı zamanda fiilin sonuçlarının sınırlandırılması imkânı bulunan durumlarda da ihbar yükümlülüğünün ihlaliyle ortaya çıkmaktadır. Çalışmada ayrıca bu suç bağlamında kast ve taksir ayrımı, maddi ve manevi unsurlar, hareket olanağı, hukuka aykırılık, nedensellik bağı gibi ceza hukuku teorisi bağlamında değerlendirilmiş; bildirimin yapılamaması durumlarında failin hukuki ve cezai sorumluluğu ortaya konulmuştur. Çalışmada, suçu bildirmeme suçunun eski TCK'daki karşılığıyla karşılaştırmalı analizi yapılmış, benzer yabancı hukuk sistemleriyle (Almanya, Fransa, İtalya) mukayesesi gerçekleştirilmiştir. Bildirim yükümlülüğüne istisna teşkil eden haller (meslek sırrı, tanıklıktan çekinme hakkı, ilgilinin rızası, kişinin kendini veya yakınını suçlayacak bilgi verme yasağı) ayrıntılı olarak ele alınmış, failin kusurluluğunu etkileyen durumlar değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, suçun özel görünüş biçimleri olan; iştirak, teşebbüs ve içtima hükümleri incelenmiş; benzer mahiyetteki diğer ihbar yükümlülüğü suçları olan TCK m.279 ve 280 ile karşılaştırmalı değerlendirmeler sunulmuştur. Sonuç itibarıyla, suçu bildirmeme suçunun birey-devlet ilişkisi, hukuki güvenlik ilkesi ve cezai sorumluluğun sınırları açısından taşıdığı öneme dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In criminal law, it is widely accepted that, in order for the state to effectively perform its judicial functions, certain individuals within society must bear a legal duty to report to the competent authorities when they become aware of unlawful acts that violate public order. This study provides a detailed examination of the offense of failure to report a crime, as regulated under the section entitled“Offenses Against the Administration of Justice”within Part Two of Chapter Four of the Turkish Penal Code, which is titled“Offenses Against the Nation and the State and Final Provisions.”The defining characteristic of this offense lies in its nature as an omission-based offense; the crime is constituted by the failure to act despite the existence of a legal duty. The offense of failure to report a crime arises not only from the non-reporting of an existing act, but also from the violation of the duty to report in situations where it is possible to limit or prevent the consequences of the act. Within this framework, the study evaluates key aspects of criminal law theory, including the distinction between intent (mens rea) and negligence, as well as the material and mental elements of the offense, the possibility of action, unlawfulness, and causation. Furthermore, it addresses the legal and criminal liability of the offender in cases where reporting is not carried out. The study also includes a comparative analysis between the current regulation and its counterpart in the former Turkish Penal Code, as well as a comparison with similar provisions in foreign legal systems, including those of Germany, France, Italy, Poland, and Finland. Exceptions to the duty to report—such as professional secrecy, the right to refuse to testify, the consent of the concerned person, and the privilege against self-incrimination—are examined in detail, along with factors affecting the culpability of the offender. In addition, the study analyzes issues such as grounds affecting the offense, participation, attempt, and concurrence of offenses, and provides comparative evaluations with related offenses concerning reporting obligations under Articles 279 and 280 of the Turkish Penal Code. In conclusion, the study emphasizes the significance of the offense of failure to report a crime in terms of the relationship between the individual and the state, the principle of legal certainty, and the limits of criminal liability.