Türkçe öğretmeni adaylarının akademik farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determining the academic awareness levels of Turkish language teacher candidates
- Tez No: 1018437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eğitim temelli araştırmaların çoğuna konu olan öğretmen, her yönüyle bireyi esas alan eğitim sisteminin çok yönlü bir parçasıdır. Bu çalışmada amaç toplumda öğretmenin konumunu, öğretmen adaylarının yaşadığı zorluklar doğrultusunda kariyer planlarını nasıl yönlendirdiğini tespit etmektir. Aynı zamanda öğretmen adaylarının mesleki beklentileri ve akademik farkındalık düzeyleri de tespit edilmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'nin batısında bir ildeki Türkçe öğretmeni adaylarıdır. Araştırma grubu karma yöntem örnekleme türlerinden sıralı karma yöntem örnekleme (nitel-nicel) ile Türkçe Eğitimi bölümü lisans öğrencilerinden oluşturulmuştur. Araştırmanın nitel kısmı betimsel araştırmaya uygunken nicel bölümündeki çalışmalar ilişkisel tarama modelindedir. Veri kaynağı olarak nitel verilerde 30 kız 30 erkek olmak üzere 60 öğrenci; araştırmanın nicel boyutu içinse 150 öğrenci katılım sağlamıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nicel verileri sağlayan form ise kullanım izninin alındığı 'Akademik Kariyer Farkındalık Ölçeği' (Dağyar, Kasalak ve Uğurlu, 2021) 'dir. Veri analizinde betimsel istatistik (ortalama, standart sapma), Bağımsız Gruplar t-testi, One-Way ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bu çalışma karma araştırma modelinde sıralı araştırıcı tasarıma uygundur. Araştırma sonucunda elde edilen verilerden öğretmen adaylarının başlıca kaygısının atanma süreci olduğu ve lisansüstü eğitim farkındalıklarının iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Teachers, who are the subject of much education-based research, are a multifaceted component of an education system that centers on the individual in every respect. The aim of this study is to determine the status of teachers in society and how teacher candidates direct their career plans in light of the challenges they face. Additionally, the study examined the professional expectations and levels of academic awareness among teacher candidates. The population of the study consists of prospective Turkish language teachers in a province in western Turkey. The research group was formed using sequential mixed-methods sampling (qualitative-quantitative) from undergraduate students in the Turkish Language Education Department. While the qualitative part of the study follows a descriptive research design, the quantitative section employs a correlational survey model. For the qualitative data, 60 students (30 female and 30 male) participated; for the quantitative dimension of the study, 150 students participated. A semi-structured interview form was used as the data collection tool. The form used to collect quantitative data is the“Academic Career Awareness Scale”(Dağyar, Kasalak, & Uğurlu, 2021), for which permission to use was obtained. Data analysis utilized descriptive statistics (mean, standard deviation), the Independent Samples t-test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis, and descriptive analysis techniques. This study, which combines qualitative and quantitative research methods, is suitable for a sequential researcher design within a mixed-methods research model. The data obtained from the research revealed that the primary concern of teacher candidates is the placement process and that their awareness of graduate education is at a good level.