Okul öncesi öğretmen adaylarının duygusal ihmal ve istismara yönelik bilgi ve farkındalıklarına destek eğitim rrogramının etkisi
The effect of the training program to promote the knowledge and awareness of prospective preschool teachers on emotional neglect and abuse
- Tez No: 388254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmen adaylarının duygusal ihmal ve istismara yönelik bilgi ve farkındalıklarının desteklenmesi için oluşturulan“Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Duygusal İhmal ve İstismara Yönelik Bilgi ve Farkındalıklarına Destek Eğitim Programı”nın etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubunu, 2014-2015 akademik yılında Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği A.B.D.'da öğrenimlerine devam eden eğitim alacak grup için 60, eğitim almayacak grup için 60 olmak üzere toplam 120 öğretmen adayı oluşturmuştur. Ön test, son test, kalıcılık kontrol odaklı deneysel modelin kullanıldığı araştırmada, öğretmen adaylarının duygusal ihmal ve istismara yönelik bilgi ve farkındalıklarının belirlenmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen“Duygusal İhmal/İstismara Yönelik Bilgi ve arkındalık Ölçme Aracı (DİBFA) kullanılmıştır. Eğitim alan gruba dokuz hafta süreyle ”Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Duygusal İhmal ve İstismara Yönelik Bilgi ve Farkındalıklarına Destek Eğitim Programı“ uygulanmış, eğitim almayan grup ise kendi sürecine bırakılmıştır. Verilerin analizinde, ön test-son test ve son test kalıcılık karşılaştırmalarında ilişkili örneklemler için t testi, ön test-son test-kalıcılık testi çoklu karşılaştırmasında ise tekrarlı ölçümler için tek faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitim alan ve eğitim almayan gruplarda bulunan katılımcılar arasında ”Duygusal İhmal/İstismara Yönelik Bilgi ve Farkındalık Ölçme Aracı" reddetme ve görmezden gelme, aşağılama ve çocuğu şiddete tanık etme, yalnız bırakma ve tehdit etme, karşılaştırma ve ayrımcılık yapma alt boyutları, son test puanları açısından, eğitim alan grubun katılımcılarının lehine anlamlı fark görülmüştür (p< ,05). Ayrıca eğitim alan gruba son testten dört hafta sonra uygulanan kalıcılık testi sonuçlarında, eğitimin etkisini koruduğu görülmüştür (p>,05). Bu sonuçlar doğrultusunda eğitim programının öğretmen adaylarının duygusal ihmal ve istismara yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerine olumlu yönde katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of the“ Training Program to Promote The Knowledge and Awareness of Prospective Preschool Teachers”developed to promote the knowledge and awareness of prospective preschool teachers concerning emotional neglect and abuse. The study group comprised a total of 120 prospective teachers (60prospective teachers in the experimental group and 60 prospective teachers in the control group) attending Cumhuriyet University, Faculty of Education, Department of Preschool Education in 2014-2015 school year. The pre-test post-test-follow up-test experimental model was used in the study. The“Emotional Neglect/Abuse Knowledge and Awareness Scale”was used to assess the knowledge and awareness of prospective teachers on emotional neglect and abuse,“The Training Program to Promote The Knowledge and Awareness of Prospective Preschool Teachers”was administered to the experimental group whereas the control group received no administration. In data analysis, t-test for related samples was used in pre-test and post-test, and post-test and follow up test comparisons, while a single factor ANOVA with repeated measures was performed for pre-test, post-test and follow up test multiple comparison. Research results revealed a significant difference in favor of the experimental group between the post-test scores of the participants in the experimental and control groups with regard to rejection and ignoring, insulting and exposing the child to violence, isolation and threatening, comparison and discrimination subscales of the“Emotional Neglect/Abuse Knowledge and Awareness Scale”(p.05). In accordance with these results, it was concluded that the research affected prospective teachers' knowledge and awareness levels of emotional neglect and abuse.