Genç yetişkinlerde duygu düzenleme ile çevrim içi disinhibisyon arasındaki ilişkide dürtüselliğin aracı rolü
The mediating role of impulsivity in the relationship between emotion regulation and online disinhibition in young adults
  1. Tez No: 1018446
  2. Yazar: MİRAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN OĞUZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı genç yetişkinlerde duygu düzenleme ile çevrim içi disinhibisyon arasındaki ilişkide dürtüselliğin aracı rolünün incelenmesidir. Bu doğrultuda çalışma grubu yaşları 18 ile 35 arasında değişen (X̄=22.8, SS=4.2) 334 genç yetişkinden oluşmaktadır. Çalışma grubunun büyüklüğü Monte Carlo simülasyonu kullanılarak belirlenmiştir. Ölçme aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan Bilgilendirilmiş Onam ve Kişisel Bilgi Formu, Gross ve John (2003) tarafından geliştirilerek Özgüle ve Sümer (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Duygu Düzenleme Ölçeği, Patton ve ark. (1995) tarafından geliştirilerek Güleç ve ark. (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan ve Tamam ve ark. (2013) tarafından kısa formu oluşturulan Barrat Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu ve Udris (2014) tarafından geliştirilen Türkçe'ye uyarlaması ise araştırmacı tarafından yapılan Çevrim İçi Disinhibisyon Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada, SPSS PROCESS macro (Model 4) kullanılarak aracılık rolü incelenmiştir. Aracılık analizi sonucunda yeniden değerlendirme duygu düzenleme stratejisi ile çevrim içi disinhibisyon alt boyutları arasındaki ilişkilerde ve bastırma duygu düzenleme stratejisi ile toksik disinhibisyon arasındaki ilişkide dürtüselliğin dolaylı etkisinin anlamlı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bastırma duygu düzenleme stratejisi ile yararlı disinhibisyon arasındaki ilişkide dürtüselliğin anlamlı bir aracı etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, alan yazın çerçevesinde tartışılmış, araştırmacılar ve uygulayıcılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of impulsivity in the relationship between emotion regulation and online disinhibition in young adults. The study group consisted of 334 young adults aged between 18 and 35 years (M = 22.8, SD = 4.2). The sample size was determined using Monte Carlo simulation. Data were collected using a Demographic Information Form developed by the researcher, the Emotion Regulation Questionnaire developed by Gross and John (2003) and adapted into Turkish by Özgüle and Sümer (2017), the Barratt Impulsiveness Scale Short Form developed by Patton et al. (1995), adapted into Turkish by Güleç et al. (2008), and with its short form developed by Tamam et al. (2013), and the Online Disinhibition Scale developed by Udris (2014) and adapted into Turkish by the researcher. The mediating role was examined using the SPSS PROCESS macro (Model 4). The results indicated that impulsivity had a significant mediating effect on the relationships between cognitive reappraisal and the sub-dimensions of online disinhibition, as well as between expressive suppression and toxic disinhibition. However, impulsivity did not show a significant mediating effect in the relationship between expressive suppression and benign disinhibition. These findings were discussed in light of the relevant literature, and implications for researchers and practitioners were provided.