Nodüler guatrlı hastalarda diferansiye tiroid kanserleri için klinik risk faktörlerinin tanımlanması
Identification of clinical risk factors for differentiated thyroid cancer in patients with nodular goiter
  1. Tez No: 1018474
  2. Yazar: LÜTFİ ÇETİNTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Tiroidin nodüler hastalığı sık görülen bir endokrin patolojidir. Çalışmamızda, tiroid nodülü olan hastaların klinik, radyolojik ve laboratuar özelliklerinin değerlendirilmesi ve bu bulguların nodüllerin sitopatolojik özellikleri ile ilişkisinin saptanması amaçlandı. 2009- 2010 tarihleri arasında T.C.S.B İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine başvuran, muayene ile veya radyolojik tetkik sırasında tesadüfi olarak tiroid nodülü saptanan 18-80 yaş arası 344 kadın ve erkek hastanın dosyaları tarandı. Yeterli verisi olan 323 hastanın cinsiyet, yaş, tiroid hastalığı kaydedildi. Laboratuar değerlerinden serbest triiyodotironin (sT3), serbest tetraiyodotironin (sT4), tiroid stimulan hormon (TSH) ve tiroid peroksidaz antikoru (antiTPO), tiroglobulin antikoru (antiTg) düzeyleri değerlendirmeye alındı. Nodüllerin ultrasonografik özellikleri kaydedildi. Nodüllere uygulanan ince iğne aspirasyon biopsi (İİAB) sayısı, benign, malign, yetersiz, şüpheli, sellüler, folliküler neoplazm olup olmaması, hastaya bu sonuçlara göre cerrahi uygulanmışsa histoloji raporu kayıt edildi. Çalışmamızda histolojik sonuçlara göre malignite sıklığı %4,33 olarak saptandı ve bu oran istatistiksel olarak literatürden farklı değildi. Histolojik sonuçlarla, nodüllerin yapı, ekojenite, kalsifikasyon içeriği, halo ve kenar düzensizliği gibi ultrasonografi (USG) parametreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Malign sitopatolojik sonucun nodül büyüklüğü ile de ilişkisi saptanmadı. Microkalsifikasyonun malign lezyon ile açıkça ilişkili olduğu vurgulandı. Sonuçta klinik ve biyokimyasal değerlendirmeyle birlikte USG eşliğinde yapılacak İİAB'si tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde ilk basamak tanısal testtir. İİAB olguların çoğunda daha sonra izlenecek klinik adımları netleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Nodular disease of thyroid is a common endocrinal pathology. In our study we aim to evaluate the clinical, radiological and laboratory findings of patients with thyroid nodules and also to detect the association between these findings and cytopathological characteristics of nodules. We searched records of total of 344 male and female patients aged 18-80 having thyroid nodule diagnosed with physical examination or incidentally during radiological examination. They admitted T.C.S.B İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma HospitalEndocrinology and Metabolism Disease outpatient clinic between 2009 and 2010. 323 patients having adequate data were recorded for sex, age, thyroid disease. Free T3 (FT 3 ), free T4 (FT 4 ), thyroid stimulating hormone (TSH), anti-thyroid peroxidase (anti TPO) and anti-thyroid globulin (anti Tg) levels were noted through biochemical markers. Ultrasonographic wasrecorded. Also we note the number of fine needle aspiration biopsy (FNAB) performed to nodules, being of nodule as benign, malign, inadequate, suspicious, cellular, follicular neoplasm or not due to FNAB report, and if surgery done, the hystology report. In our study malignancy incidence was %4,33 due to histological results and this was similar with the literature. No significant association was seen between histological results and ultrasonographic (USG) parameters like structure, echogenicitiy, calcification, halo and side irregularty of nodules. Also malign cytopathological result was not associated with the size of the nodule. It is pointed out that microcalcifications were closely linked to neoplastic lesions. As a result ultrasonography guided FNAB, associated with the clinical and biochemical evaluation, is the first step diagnostic test in management of thyroid nodules. FNAB guides for the next clinical steps in majority of patients.