Yüksek dolduruculu akışkan kompozitlerin Sınıf V kavitelerde, ıslak ve kuru polisaj sonrası mikrosızıntılarının karşılaştırılması
Comparison of microleakage of highly filled flowable composites in Class V cavities after wet and dry polishing
- Tez No: 1018477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TONGA, DOÇ. DR. HÜSEYİN HATIRLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmada, Sınıf V kavitelere uygulan beş farklı yüksek dolduruculu akışkan kompozitin (YDAK), ıslak ve kuru polisaj yöntemleri uygulanarak, yaşlandırma sonrası mikrosızıntılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 70 adet daimi premolar insan dişleri kullanıldı. Dişlerin bukkal yüzeylerine Sınıf V kaviteler hazırlandı. Örnekler, kullanılacak YDAK'e göre (Clearfil Majesty Flow, Estelite Universal Flow Medium, G-aenial Universal Injectable, Neospectra ST Flow ve 3M Filtek Supreme Flowable) beş farklı gruba ayrıldı. Selektif-etch yöntemi ile pürüzlendirilen kavite yüzeylerine universal adeziv ajan ( Scotchbond Universal Plus) uygulandı. Daha sonra, YDAK üretici firma talimatları doğrultusunda yerleştirildi ve uygulanacak polisaj türüne göre (kuru veya ıslak) 2 alt gruba ayrıldı. Tüm örnekler yaşlandırma işleminden sonra mikrosızıntı değerlendirmesi için %0.5'lik bazik fuksin içinde 24 saat bekletildi. Örnekler, uzun eksenleri boyunca bukkolingual yönde dikey olarak kesildi ve ×30'luk büyütmede stereomikroskop ile görüntüleri alındı. Örneklerin mikrosızıntı analizleri, görüntü analiz yazılımı Image J kullanılarak hem nitel hem nicel olarak yapıldı. Image J ile elde edilen sürekli veriler üç yönlü ANOVA ve Tukey HSD post-hoc testi ile analiz edilirken, ordinal skorlama verileri için parametrik olmayan testler (Kruskal–Wallis ve Mann–Whitney U) uygulandı. Ölçüm yöntemleri arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi (p<0.05). Bulgular: Hem nicel hem de nitel sonuçlara göre kullanılan YDAK materyalleri ve kavite kenarının mikrosızıntı üzerinde anlamlı etkisi bulunurken, polisaj türünün genel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı belirlendi. Gingival kenarlarda ölçülen mikrosızıntı değerleri, çoğu materyalde okluzal kenarlara kıyasla daha yüksek bulundu; bazı materyallerde ise bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Skorlama ve Image J ölçümleri arasında güçlü ve pozitif yönde anlamlı bir korelasyon saptandı. Sonuç: Materyal seçimi, mikrosızıntı açısından polisaj türünden daha belirleyici görünmektedir. Gingival kenarlarda daha yüksek mikrosızıntı görülmesi, restorasyonlarda bu bölgeye daha özenli yaklaşılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This in vitro study aimed to compare the post-aging microleakage of five high-filled flowable resin composites (HFRCs) placed in Class V cavities following wet and dry polishing procedures. Materials and Methods: Seventy permanent human premolars were used in this study. Standardized Class V cavities were prepared on the buccal surfaces of the teeth. The specimens were divided into five groups according to the HFRC used (Clearfil Majesty Flow, Estelite Universal Flow Medium, G-aenial Universal Injectable, Neospectra ST Flow, and 3M Filtek Supreme Flowable). A universal adhesive (Scotchbond Universal Plus) was applied to the cavity surfaces following selective enamel etching. The HFRCs were then placed according to the manufacturers' instructions, and each group was further divided into two subgroups based on the polishing procedure (wet or dry). After aging, all specimens were immersed in 0.5% basic fuchsin solution for 24 hours to evaluate microleakage. The specimens were sectioned longitudinally in the buccolingual direction and examined under a stereomicroscope at ×30 magnification. Microleakage was evaluated both qualitatively and quantitatively using ImageJ software. Continuous data obtained from ImageJ measurements were analyzed using three-way ANOVA followed by Tukey's HSD post hoc test, whereas ordinal scores were analyzed using the Kruskal–Wallis and Mann–Whitney U tests. The relationship between the two evaluation methods was assessed using Spearman's correlation analysis (p < 0.05). Results: Both qualitative and quantitative analyses demonstrated that the type of HFRC and cavity margin significantly affected microleakage, whereas the polishing procedure had no overall significant effect. Microleakage values at the gingival margins were generally higher than those at the occlusal margins, with statistically significant differences observed for some materials. A strong positive correlation was found between the qualitative scores and the quantitative ImageJ measurements. Conclusion: Material selection appears to be more influential than the polishing procedure in terms of microleakage. The higher microleakage observed at the gingival margins highlights the importance of careful management of this region during restorative procedures.