“cara cara”navel portakal çeşidinde bazı biyostimulant uygulamalarının meyve verim ve kalitesine etkileri
Effects of some biostimulant applications on fruit yield and quality in the cara cara navel orange
- Tez No: 1018506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE UYSAL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Turunçgil yetiştiriciliğinde biyostimulantların kullanımı meyve tutumunu arttırma, meyve verim ve kalitesinin iyileştirilmesi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Cara Cara portakal çeşidinde bazı biyostimulantların (Fulvik asit, Amino asit ve Deniz yosunu özütü) ve potasyum tiyosülfatın farklı kombinasyonlarının yapraktan uygulamasının meyve verim ve kalitesine etkileri ile bazı fizyolojik özelliklere etkileri incelenmiştir. Deniz yosunu özütü, Fulvik asit, Amino asit uygulamaları çiçeklenme öncesi mart başı), çiçeklenme sonu (mayıs), haziran dökümü sonrası, olgunluk öncesi olmak üzere 4 dönemde ağaçlara yapraktan uygulanmıştır. Potasyum tiyosülfat uygulaması 1. uygulama tam çiçeklenmeden 90. gün sonra %2, 2. uygulama tam çiçeklenmeden 120. günde %2 olarak uygulanmıştır. Ağaç başına meyve verimi en yüksek KTS + DYÖ + AA (21.480 kg/ağaç) ve KTS + DYÖ + FA (21.040 kg/ağaç) uygulamalarında belirlenirken, en düşük kontrol (10.040 kg/ağaç) ve KTS + DYÖ + AA + FA (10.860 kg/ağaç) uygulamalarından elde edilmiştir. SÇKM/asit oranı en yüksek KTS + DYÖ (13.52) uygulamasında bulunmuştur. Biyostimulantların verim ve kalite üzerine ayrıca klorofil içeriği, PSII üzerine olumlu etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In citrus cultivation, biostimulants are used for various purposes such as increasing fruit set and improving fruit yield and quality. In this study, the effects of foliar applications of some biostimulants (fulvic acid, amino acids, and seaweed extract) and different combinations of potassium thiosulfate on fruit yield and quality, as well as on certain physiological characteristics, were investigated in the Cara Cara orange variety. Seaweed extract, fulvic acid, and amino acid applications were applied as foliar sprays to the trees in four stages: pre-flowering (early March), post-flowering (May), after June fruit drop, and pre-ripening. Potassium thiosulfate was applied twice: the first application was at 2% concentration 90 days after full bloom, and the second application was at 2% concentration 120 days after full bloom. The highest fruit yield per tree was determined in the KTS + SWE + AA treatment (21.480 kg/tree) and the KTS + SWE + FA treatment (21.040 kg/tree), while the lowest yields were obtained from the control treatment (10.040 kg/tree) and the KTS + SWE + AA + FA treatment (10.860 kg/tree).The highest TSS/acid ratio was found in the KTS + SWE treatment (13.52). Biostimulant applications also showed positive effects on yield and quality, as well as on chlorophyll content and PSII activity.