Tiroit arter ve venlerinden alınan plazma örneklerinin kullanımıyla tiroit kanser tanısı için yeni plazma mikrorna belirteçlerinin tanımlanması
Identification of novel plasma micronra markers for thyroid cancer diagnosis using plasma samples obtained from thyroid arteries and veins
  1. Tez No: 1018519
  2. Yazar: ABDULMELİK AYTATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Papiller tiroid kanseri (PTK), tiroid maliniteleri arasında en yaygın histolojik alt tiptir ve görülme sıklığı sürekli artmaktadır. PTK'lar lenf düğümü metastazı potansiyeli nedeniyle klinik olarak önemlidir. Düşük özgüllüğe sahip geleneksel araçlar, benin ve malin PTK nodülleri arasında güvenilir bir şekilde ayrım yapmada genellikle başarısız olur, bu da sonuçta benin olduğu kanıtlanan vakalarda bile gereksiz cerrahi rezeksiyona (total tiroidektomi veya lobektomi) yol açar. Bu nedenle, bu yaygın yetersiz sonuçlar, yeni ve güçlü tanı araçlarına olan ihtiyacı açığa çıkarmaktadır. Bu çalışma, benin ve malin PTK lezyonlarını ayırt edebilen sağlam, güvenilir ve invaziv olmayan biyobelirteçleri belirlemeyi amaçlamaktadır. MikroRNA/sitokin profili bağlamında doku-dolaşım ilişkisini incelemek için, ameliyat sırasında tiroid bezini doğrudan besleyen ve boşaltan eşleştirilmiş arteriyel ve venöz plazma örneklerinin yanı sıra ameliyat öncesi ve sonrası periferik plazma örnekleri de toplanmıştır. Hem benin hem de malin vakalarda arteriyel giriş ve venöz çıkış arasındaki mikroRNA ve sitokin profillerini karşılaştırılarak, tiroid mikroortamının dolaşımdaki biyobelirteç profiline nasıl katkıda bulunduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, arteriyel-venöz plazma karşılaştırmalarından belirlenen farklı mikroRNA ve sitokin seviyeleri, formalinle sabitlenmiş, parafine gömülmüş doku kesitlerinde ve periferik plazma örneklerinde doğrulanmıştır. Bulgularımız, hsa-miR-21-3p/sTNF-RI/IL12-p40/CCL25 kombinasyonunun, benin ve malin PTK nodüllerini ayırt etmek için umut vadeden güçlü bir tanısal biyobelirteç paneli olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, entegre bir yaklaşımla, benin ve malin tiroid hastalıklarının doğru bir şekilde ayırt edilmesi için yüksek oranda tekrarlanabilir ve tanısal açıdan üstün plazma biyobelirteçlerinden oluşan bir panel önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Papillary thyroid cancer (PTC) is the most common histological subtype among thyroid malignancies, with a steadily increasing incidence and a potential for lymph node metastasis, making it clinically significant. The conventional tools with low specificity often fail to reliably differentiate between benign and malignant PTC nodules, leading to unnecessary surgical resection (total thyroidectomy or lobectomy) even in cases that ultimately prove benign. Therefore, these common inconclusive results underscore the need for novel, powerful diagnostic tools. This study aims to identify robust, reliable, and non-invasive biomarkers that distinguish benign from malignant PTC lesions. To explore the tissue-to-circulation relationship in the context of microRNA/cytokine profile, we collected paired arterial and venous plasma samples directly supplying and draining the thyroid gland during surgery, along with preoperative and postoperative peripheral plasma samples. By comparing microRNA and cytokine profiles between arterial inflow and venous outflow in both benign and malignant cases, we delineated how the thyroid microenvironment contributes to the circulating biomarker landscape. Furthermore, differential microRNAs and cytokines levels identified from arterial–venous plasma comparisons were validated in formalin-fixed, paraffin-embedded tissue sections together with peripheral plasma samples. Our findings suggested the combination of hsa-miR-21-3p/sTNF-RI/IL12-p40/CCL25 as a promising powerful panel of diagnostic biomarkers for distinguishing benign from malignant PTCs nodules. In conclusion, through an integrated approach, we proposed a panel of highly reproducible and diagnostically outstanding plasma biomarkers for the accurate differentiation of benign and malignant thyroid diseases.