Web tabanlı türkçe dikotik dinleme testinin test - tekrar test güvenirliği araştırması
The test - retest reliability of the web-based turkish dichotic listening test
- Tez No: 1018530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ESKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Dikotik Dinleme (DL) Testi, her iki kulağa eşzamanlı farklı veya aynı işitsel uyaranın sunulduğu ve katılımcının bu sunulan uyaranlardan duyduğunu rapor etmesinin istendiği nöropsikolojik bir değerlendirme yöntemidir. Test, hemisferik lateralizayon, kulak avantajı ve işitsel dikkat süreçlerini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Dokuz Eylül Üniversitesi Biyofizik Anabilim Dalı tarafından geliştirilen çevrimiçi Türkçe Dikotik Dinleme Testi'nin test - tekrar test güvenirliğini ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-35 yaşları arasında (24.60 ± 3.93) normal işitmeye sahip, nörolojik veya psikolojik bozukluğu olmayan 48 (24 erkek; 24 kadın) katılmıştır. Katılımcılar kendi seçtikleri sessiz bir ortamda kişisel mobil cihazlarından tez çalışmasına katılmışlardır. Katılımcılara kulaklık aracılığıyla heteronim ya da homonim olarak heceler sunulmuş ve duydukları heceyi ekrandan işaretlemeleri istenmiştir. Çalışma non-forced (NF), forced-right (FR) ve forced-left (FL) koşullarında yürütülmüştür. Bulgular: İşaretlenen hece sayısına dayalı test - tekrar test güvenirliği, NF koşulunun sağ kulağı için iyi (sağ: ICC = .79), sol kulak için iyi (sol: ICC = .80); FR koşulunda yalnızca sağ kulak cevapları için orta (ICC = .71); FL koşulunda ise yalnızca sol kulak cevapları için zayıf (ICC = .48) bulunmuştur. Lateralite endeksine göre NF koşulunda her iki kulak için de iyi güvenirlik düzeyi elde edilmiştir (ICC = .80). FR koşulunda yine orta düzeyde tutarlılık (ICC = .68) bulunurken FL koşulunda zayıftır (ICC = .46). Sonuç: Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, DL testinin özellikle NF koşulunda güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu, ancak yönlendirilmiş dikkat koşullarında test performansının bilişsel kontrol süreçlerinden daha çok etkilenebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The Dichotic Listening (DL) Test is a neuropsychological test method in which auditory stimuli are presented simultaneously to both ears, and participants are asked to report what they hear. Commonly, the test is used to evaluate hemispheric lateralisation, ear advantage, and auditory attention processes. The aim of the present study was to determine the test - retest reliability of the WEB-based Turkish Dichotic Listening Test developed by the Department of Biophysics at Dokuz Eylül University. Materials and Methods: A total of 48 individuals (24 males, 24 females) aged 18 - 35 years (24.60 ± 3.93) with normal hearing and no history of neurological or psychological disorders participated in the study. Participants completed the study in a quiet environment of their choice using their personal mobile devices. Through headphones, the syllables were presented either as heteronymous or homonymous pairs, and participants were asked to report the syllable they heard on the screen. The study was conducted under non-forced (NF), forced-right (FR), and forced-left (FL) conditions. Results: Test–retest reliability based on the number of reported syllables indicated good reliability for both ears in the NF condition (right: ICC = .79; left: ICC = .80), moderate reliability in the FR condition (ICC = .71), and weak reliability in the FL condition (ICC = .48). Based on the laterality index, good reliability was obtained for both ears in the NF condition (ICC = .80), moderate reliability was found in the FR condition (ICC = .68), and weak reliability in the FL condition (ICC = .46). Conclusion: Overall, the findings suggest that the DL test demonstrates acceptable reliability, particularly in the NF condition. However, performance under directed attention conditions appears to be more influenced by cognitive control mechanisms.