Web tabanlı Türkçe dersi planlama eğitiminin sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlıklarına, teknopedagojik ve dijital yeterliklerine etkisi
The effect of web-based Turkish lesson planning training on classroom teachers' digital literacy, technopedagogical and digital competencies
  1. Tez No: 910318
  2. Yazar: NAZLI BURTAÇGİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı Web tabanlı Türkçe dersi planlama eğitiminin sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlıklarına, teknopedagojik ve dijital yeterliklerine etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın uygulama sürecinde, verilerin toplanması, elde edilen verilerin analizi ve yorumlanmasında nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Amasya ilinde ve Suluova ilçesinde sınıf öğretmeni olarak görev yapan, gönüllü olarak bu araştırmada yer almak isteyen 31 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Dijital Okuryazarlık Ölçeği, Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Ölçeği ve Eğitimciler için Dijital Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler istatistik paket programı yardımıyla çözümlenmiş, verilerin analizinde ise betimsel istatistikler, Bağımlı Örneklemler t Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Uygulama süreci toplam 7 hafta sürmüş, deneysel işlemin ilk haftası ön test uygulanmış, ikinci haftadan altıncı haftaya kadar deneysel işlem süreci devam etmiştir. Yedinci hafta son test verileri toplanmıştır. Web tabanlı Türkçe dersi planlama eğitimi, veri toplama araçlarının uygulanması hariç haftada iki gün olacak şekilde beş hafta boyunca toplam 10 ders şeklinde gerçekleştirilmiş ve çevrim içi olarak araştırmacının kendisi tarafından yürütülmüştür. Her derste önce Web 2.0 aracının tanıtımı yapılmış, sonra Türkçe dersi kazanımıyla ilişkilendirilmesi açıklanmış ve daha sonra uygulamalı olarak materyalin nasıl hazırlanacağı gösterilmiştir. Ders bitiminden sonra uygulamaya katılan sınıf öğretmenleri örnek ders içerikleri yaparak araştırmacıyla paylaşmışlardır. Yapılan analizler sonucunda sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlıklarında, TPAB düzeylerinde ve dijital yeterliklerinde uygulama sonrasında olumlu yönde anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Web tabanlı Türkçe dersi planlama eğitiminin sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlıklarının, teknopedagojik ve dijital yeterliklerinin gelişimine katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of Web-based Turkish lesson planning training on classroom teachers' digital literacy, technopedagogical and digital competencies. In line with this purpose, in the implementation process of the research, one group pre-test post-test quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used in data collection, analysis and interpretation of the data obtained. The research was conducted in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The study group of the research consists of 31 classroom teachers working as classroom teachers in Amasya province and Suluova district, who volunteered to take part in this research. Digital Literacy Scale, Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) Scale and Digital Competency Scale for Educators were used as data collection tools. The data obtained from the research were analyzed with the help of statistics package program, and descriptive statistics, Dependent Samples t Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used to analyze the data. The implementation process lasted a total of 7 weeks, the pretest was administered in the first week of the experimental process, and the experimental process continued from the second to the sixth week. Post-test data were collected in the seventh week. The web-based Turkish lesson planning training was conducted online by the researcher himself, in a total of 10 lessons for five weeks, two days a week, except for the implementation of data collection tools. In each lesson, the Web 2.0 tool was first introduced, then its association with the Turkish lesson outcome was explained, and then it was shown how to prepare the material practically. After the end of the lesson, the classroom teachers who participated in the application made sample lesson contents and shared them with the researcher. As a result of the analysis, it was determined that there was a significant positive difference in the digital literacy, TPACK levels and digital competencies of the classroom teachers after the implementation. According to the results of the research, it can be stated that Web-based Turkish lesson planning training contributed to the development of classroom teachers' digital literacy, technopedagogical and digital competencies.