PHP, MySQL ve XML tabanlı Türkçe dinamik web sitesi içerik yönetim sistemi: DyNA
PHP, MySQL and XML based Turkish dynamic web site content management system: DyNA
  1. Tez No: 232655
  2. Yazar: İSMAİL KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tüm dünyada İnternetin hızlı gelişimi ve yaygınlaşması, başlangıçta kullanılan ve durağan sayfalar şeklinde hazırlanan web sitelerinin artık ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmesine yol açmaktadır. Bu sorunun çözümüne ilişkin olarak, birçok çalışma yapılmış ve halen de yapılmaktadır. Hazırlanan bu tez çalışması ile, ?DyNA? ismini verdiğimiz yeni bir dinamik web sitesi içerik yönetim sistemi geliştirilmiş ve problemin çözümüne yeni bir yaklaşım sunulmaya çalışılmıştır. DyNA, web sitesi yazarları, yöneticileri ve geliştiricileri için hazırlama ve yayınlama aşamasında pek çok kolaylığı beraberinde getirmektedir. Web sayfası hazırlama tecrübesi olmayan kişilerin dahi, kullanıcı yetkileri doğrultusunda, herhangi bir başka programa ihtiyaç duymaksızın, site içeriği ile ilgili temel işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilecekleri bir yönetim ortamı sunmaktadır.Web sitelerinde görsel ve yapısal bütünlüğü sağlamak, kurumsal görünüme zarar vermemek amacıyla şablonlar kullanılmaktadır. DyNA web sitesi içerik yönetim sisteminde de şablon bileşenler kullanılmakta, böylece sitede görsel bütünlük sağlanırken, site içeriğinin kolaylıkla üretilmesi ve yönetilmesi mümkün hale gelmektedir.Hazırlanan web sitesi içerik yönetim sisteminin özellikleri arasında; farklı yayın ortamları için birden fazla dilde, çoklu ve kişiselleştirilebilir görünümlere izin vermesi, sayı sınırı olmaksızın rol ve yetkiler tanımlayarak kullanıcılar eklenmesi, web sitesi planlama ve yayına konma safhalarında belirtilmemiş dahi olsa yeni sayfa tipleri, yeni diller, hatta yeni yayın platformları için geliştirilebilmesi ve değiştirilebilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Improvement and widespread usage of the Internet doesn?t meet the requirements of web sites, which had been used and prepared as static web sites in the beginning. So many studies take place in the literature to overcome this problem. In this thesis, a new dynamic web site content management system, called as DyNA, is developed and introduced to provide solutions with new approaches. DyNA offers a lot of facility in preparation and publishing of web site to authors, administrators and developers. It provides a management environment to make basic operations easily, without the requirement of another third-party software. Therefore, it can be used by even un-experienced person with respect to authority level.Templates are used in web sites to keep visual and constitutional integrity and to protect institutional appearance from damages. DyNA web site content management system also uses templates, hence while the integrity of web site is provided easily production and management of the content is becoming possible.The presented web site content management system has many advantageous features. It provides multi-language, customized and multiple appearances for different publication environments. It is able to append unlimited actors by defining roles and authorities. Even though it is not described in the planning and publishing phase, a new page-type, a new language and even a new publishing platform can be developed and transformed.