Improving seismic resilience of rc buildings through rubber buckling restrained bracing systems
Kauçuk burkulması önlenmiş çapraz sistemleri ile betonarme binaların deprem performansının artırılması
  1. Tez No: 1018564
  2. Yazar: MUHAMMAD NOUR ALHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üç farklı çapraz sistemle donatılmış 5 katlı, 4 katlı, 8 katlı ve 12 katlı betonarme binaların sismik performansını incelemektedir. İncelenen konfigürasyonlar şunlardır: çaprazsız sistem, Burkulması Önlenmiş Çapraz (BRB) ve Kauçuk Burkulması Önlenmiş Çapraz (R-BRB). Bu sistemler, V-çapraz (chevron) konfigürasyonu ve diyagonal çapraz konfigürasyonu ile yerleştirilmiştir. Türkiye-Suriye 2023 depreminden elde edilen veriler kullanılarak, OpenSees yazılımı aracılığıyla her bir çapraz sistemin üst kat deplasmanı ve taban kesme kuvveti tepkisi gibi temel performans ölçütlerine etkisini analiz etmek için ayrıntılı simülasyonlar yapılmıştır. Bulgular, R-BRB sisteminin sismik dayanıklılığı önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Bu sistem, çaprazsız çerçevelere kıyasla maksimum kat deplasmanlarında büyük azalmalar sağlamış ve klasik BRB sistemine kıyasla üstün enerji tüketme (sönümleme) özellikleri sergilemiştir. Maksimum Düzeydeki Depremler (MCE) sırasında R-BRB sistemi en iyi performansı göstermiş, geleneksel BRB sisteminden belirgin şekilde daha üstün sonuçlar elde etmiştir. Bu sonuçlar, R-BRB sisteminin aşırı sismik olaylar sırasında yapısal dayanıklılığı ve güvenliği artırma potansiyelini vurgulamakta ve çağdaş deprem tasarım uygulamalarında kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the seismic performance of 5-story, 4-story, 8-story, and 12-story concrete buildings equipped with three different bracing systems in two different configurations: no bracing, Buckling-Restrained Braces (BRB), and Rubber Buckling-Restrained Braces (R-BRB). The systems are placed in a chevron bracing configuration and a diagonal bracing configuration. Utilising data from the Türkiye-Syria 2023 earthquake, detailed simulations were conducted using OpenSees to analyse the effects of each bracing system on key performance metrics, including maximum top-story displacement and base shear response. The findings indicate that the R-BRB system enhances seismic resilience significantly, resulting in substantial reductions in maximum story displacement compared to unbraced frames and demonstrating superior energy dissipation characteristics over the BRB system. During Maximum Considered Earthquakes (MCE), the R-BRB system exhibited the best performance, which was markedly better than that of the conventional BRB system. These results underscore the potential of the R-BRB system to improve structural durability and safety during extreme seismic events, advocating for its incorporation into contemporary seismic design practices.