Ekran maruziyeti olan anaokulu çocuklarında interoseptif farkındalık ve duygusal regülasyonun incelenmesi
Examination of interoseptive awareness and emotional regulation in kindergarten children with screen exposure
  1. Tez No: 1018581
  2. Yazar: FİRDEVS NUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
Özet
Ekran maruziyeti, teknolojik gelişmesi ile çocukların ekranla erken yaşlarda karşılaşmaktadır. Aşırı ekran kullanımı çocukların duyusal, duygusal, davranışsal, iletişim ve sosyal beceriler alanlarında zorluklarla karşılaştığı görülmüştür. Çalışmamızın amacı ekran maruziyeti olan çocukların interoseptif duyu ve duygusal regülasyon arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmaya anaokuluna giden ve ekran maruziyeti olan 100 çocuk ve ebeveynleri dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan çocuklara ekrana maruziyetini değerlendirmek için Ekran Maruziyeti Ölçeği, interoseptif duyu değerlendirmek için Dinamik Metakognitif İnterosepsiyon Ölçeği (DMİÖ) ve duygusal regülasyonu değerlendirmek için Okul Öncesi Dönem Çocukları İçin Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre günlük ekran süresi ile ekran sonrası davranışsal tepkiler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmış (p=.0017); ekran süresi arttıkça inatlaşma ve ağlama gibi olumsuz davranışların arttığı görüldü. Benzer şekilde, ekran süresi ile ekran sonrası duygusal kontrol durumu arasında da anlamlı bir ilişki olduğu (p<0.001), ekran süresi arttıkça duygusal kontrolün azaldığı görüldü. Çalışmamızda yapılan korelasyon analiz sonucuna göre ekran maruziyeti ile duygu düzenleme arasında direkt bir ilişki olmadığı; interoseptif işleyiş ile duygu düzenleme arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak ekran maruziyetinin duygu düzenleme üzerindeki etkisinin doğrudan değil, interoseptif işleyiş üzerinden dolaylı olarak gerçekleştiğini göstermiştir. Ekran maruziyeti olan çocukların interoseptif duyu ve duygusal regülasyonu inceleyen çok sayıda araştırmaya ihtiyaç̧ vardır.
Özet (Çeviri)
With screen exposure and technological development, children encounter the screen at an early age. It has been seen that children with excessive screen use face difficulties in the fields of sensory, emotional, behavioral, communication and social skills. The aim of our study is to examine the relationship between interoceptive sensation and emotional regulation in children with screen exposure. The study includes 100 children and their parents who go to kindergarten and have screen exposure. Data were obtained using the Screen Exposure Scale to evaluate screen exposure to the children participating in the study, the Dynamic Metacognitive Interoception Scale (DMI) to evaluate interoceptive sensation and the Emotion Regulation Skills Scale for Preschool Children to evaluate emotional regulation. The data was analyzed with SPSS program. According to the results of our study, a statistically significant relationship was found between daily screen time and post-screen behavioral reactions (p=.0017); negative behaviors such as stubbornness and crying increased as screen time increased. Similarly, it was seen that there was a significant relationship between screen time and post-screen emotional control (p<0.001), and emotional control decreased as screen time increased. According to the correlation analysis results made in our study, it was determined that there was no direct relationship between screen exposure and emotion regulation; there was a significant relationship between interoceptive functioning and emotion regulation. As a result, he showed that the effect of screen exposure on emotion regulation is not directly, but indirectly through interoceptive functioning. Children with screen exposure need a large number of studies examining interoceptive sensation and emotional regulation.