Beslenme eğitimi alan veya almayan üniversite öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerinin besin bağımlılığı ve hedonik açlıkla ilişkisi
The relationship of nutritional knowledge levels of university students with or without nutrition education with food addiction and hedonic hunger
- Tez No: 1018644
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma beslenme eğitimi alan veya almayan üniversite öğrencilerinde beslenme bilgi düzeyinin besin bağımlılığı ve hedonik açlık ile ilişkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma, Nisan-Mayıs 2025 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan, yaşları 19-29 yıl arasında değişen 218 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Katılımcılara yüz yüze uygulanan anket formu, bazı sosyodemografik ve antropometrik bilgileri, beslenme bilgi düzeyini ölçmek için Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeğini (YETBİD), hedonik açlık tespiti için Besin Gücü Ölçeğini (BGÖ) ve besin bağımlılığı tespiti için Modifiye Edilmiş Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği Sürümü 2.0'ı (mYYBÖ 2.0) içermektedir. Katılımcılar üniversitede beslenme dersi alıp almama durumlarına göre gruplara ayrılarak analizler yapılmıştır. Beslenme eğitimi alan grubun (n=110) YETBİD puanları, beslenme eğitimi almayan gruba (n=108) göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). Beslenme eğitimi alma durumuna göre hedonik açlık ve besin bağımlılığının anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>0,05). Her iki grupta da hedonik açlık arttıkça besin bağımlılığının da arttığı görülmüştür (p<0,001; p=0,001). Beslenme eğitimi alan öğrencilerde; beden kütle indeksi (BKİ) ile hedonik açlığın (p=0,034) ve BKİ ile besin bağımlılığının (p=0,035) anlamlı pozitif korelasyon gösterdikleri bulunmuştur. Beslenme eğitimi almayanlarda; BKİ ve beslenme bilgisi arasında anlamlı pozitif korelasyon bulunmuştur (p=0,009). Beslenme eğitimi alan öğrencilerin beslenme bilgi seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmekle birlikte, beslenme bilgi seviyeleri ile besin bağımlılığı ve hedonik açlık arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Birbiri ile pozitif ilişki içinde olduğu saptanmış olan hedonik açlık ve besin bağımlılığı seviyelerinin yönetilmesine katkı sağlayabilmek için üniversite öğrencilerine yönelik yalnız teorik bilgi ile sınırlı kalmayan beslenme bilgilerini, besin tercihleri ve beslenme alışkanlıklarına yansıtabilmelerine olanak sağlayacak daha kapsamlı beslenme eğitim modellerinin geliştirilmesi önerilebilir. Bu çalışmada elde edilen ilişkilerin doğrulanması için daha geniş örneklemde boylamsal çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationships between nutritional knowledge levels, food addiction and hedonic hunger in university students who have or have not received nutrition education. This cross-sectional study was conducted between April and May 2025 with 218 university students aged 19-29 studying at the Faculty of Health Sciences at Ondokuz Mayıs University. The questionnaire form applied to the participants face to face by the researcher included sociodemographic and anthropometric information, the Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (NKLSA) to measure the level of nutrition knowledge, the Power of Food Scale (PFS) for hedonic hunger detection, and the Modified Yale Food Addiction Scale Version 2.0 (mYFAS 2.0) for food addiction. The analysis was conducted by dividing the participants into groups based on whether they had taken a nutrition course at university or not. The YETBID scores were significantly higher in students who received nutrition education at university (110) compare to who did not receive nutrition education (108) (p<0,001). No significant difference was found between hedonic hunger and food addiction based on whether or not someone received nutritional education (p>0.05). In both groups, increaes in hedonic hunger were accompanied by increases in food addiction (p=<0,001; p=0,001). In students receiving nutrition education, a significant positive correlation was found between body mass index (BMI) and hedonic hunger (p=0.034), and between BMI and food addiction (p=0.035). In who did not receive nutrition education, a significant positive correlation was found between BMI and nutrition knowledge (p=0.009). In our study showed that students who received nutrition education had higher levels of nutritional knowledge, but no significant relationship was found between nutritional knowledge levels and food addiction or hedonic hunger. To reduce levels of hedonic hunger and food addiction, which have been found to be positively correlated, it may be advisable to develop more comprehensive nutrition education models for university students that go beyond theoretical knowledge alone and enable them to reflect this knowledge in their food preferences and eating habits. To validate the relationships obtained in this study, longitudinal studies with a larger sample size are required.