Şeffaf plak tedavisi gören erişkin bireylerde temporomandibular eklemin değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular joint in adult individuals receiving clear aligner treatment
  1. Tez No: 1018647
  2. Yazar: GOULCHE NAILER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Şeffaf plak tedavisi gören erişkin bireylerde temporomandibular eklemin, sentrik ilişki ve sentrik oklüzyon pozisyonlarında Mandibular Pozisyon İndikatörü ve Fraktal Analiz kullanılarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Prospektif çalışmaya 18-30 yaş aralığındaki 26 erişkin dâhil edilmiştir. Tedavi öncesi ve tedavi bitiminde alınan mum kayıtları ve modeller artikülatöre transfer edilmiştir. MPI cihazıyla kondilin anteroposterior, superoinferior ve transversal yönlerdeki konumsal sapmaları milimetrik ölçülmüştür. Panoramik radyografilerde sağ ve sol kondil subkortikal bölgelerinin Fraktal Boyut analizleri ise ImageJ yazılımıyla yapılmıştır. Güç analiziyle belirlenen örneklemde; verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, bağımsız t-testi, varyans analizleri ve Pearson korelasyonu kullanılmıştır (p<0,05). Bulgular: Yaş ve maloklüzyon sınıfından bağımsız olarak, kondillerin sagittal ve vertikal değişimlerinde anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Yalnızca transversal değişim erkeklerde anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,013). Fraktal Boyut analizinde ise patolojik yıkımı işaret eden anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (Sağ: p=0,091, Sol: p=0,175). Sonuçlar: Şeffaf plakların yarattığı oklüzal kalınlık patolojik sentrik sapma veya trabeküler harabiyet yaratmamış; oluşan minör dalgalanmalar nöromüsküler sistemce tolere edilerek kondiler stabilite korunmuştur. Bulgular, şeffaf plakların temporomandibular eklem sağlığı açısından güvenilir bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the temporomandibular joint in adult individuals receiving clear aligner treatment in centric relation and centric occlusion positions using a Mandibular Position Indicator and Fractal Analysis. Methods: Twenty-six adults aged 18-30 years were included in the prospective study. Wax bite records and models obtained before and at the end of the treatment were transferred to an articulator. Positional deviations of the condyle in the anteroposterior, superoinferior, and transversal directions were measured in millimeters using an MPI device. Fractal Dimension analyses of the subcortical regions of the right and left condyles on panoramic radiographs were performed using ImageJ software. In the sample determined by power analysis, descriptive statistics, the Shapiro-Wilk test, independent t-test, analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation were used for data analysis (p<0.05). Results: Independent of age and malocclusion class, no significant differences were found in the sagittal and vertical changes of the condyles (p>0.05). Only the transversal change was found to be significantly higher in males (p=0.013). In the Fractal Dimension analysis, no significant differences indicating pathological destruction were observed (Right: p=0.091, Left: p=0.175). Conclusions: The occlusal thickness created by clear aligners did not cause a pathological centric shift or trabecular destruction; the minor fluctuations that occurred were tolerated by the neuromuscular system, preserving condylar stability. The findings indicate that clear aligners are a reliable option regarding temporomandibular joint health.