Kalp kapak cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif albümin-bilirubin (ALBI) skorunun postoperatif sonuçlara etkisi: Retrospektif çalışma
The effect of preoperative albumin-bilirubin (ALBI) score on postoperative outcomes in patients undergoing heart valve surgery: a retrospective study
- Tez No: 1018648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖMÜR ARÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kalp kapak cerrahisi geçiren erişkin hastalarda preoperatif albümin-bilirubin (ALBI) skorunun postoperatif klinik sonuçlarla ilişkisini değerlendirmek ve ALBI skorunun mortaliteyi öngörme gücünü araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif tek merkezli bu çalışmaya, 01/01/2019–01/01/2024 tarihleri arasında elektif veya semielektif kalp kapak cerrahisi uygulanan ≥18 yaş hastalar dahil edildi. Demografik, klinik, intraoperatif, preoperatif ve postoperatif veriler kaydedildi. ALBI skorunun 1 yıllık mortaliteyi öngörme gücü ROC analizi ile değerlendirildi. Youden indeksi ile belirlenen kesme değerine göre hastalar yüksek ve düşük ALBI skoru gruplarına ayrılarak karşılaştırıldı. Ayrıca 1 yıllık mortalite ile ilişkili değişkenler tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 258 hastanın medyan yaşı 64 yıldı. 30 günlük mortalite oranı %1,5, 1 yıllık mortalite oranı ise %7,8 olarak saptandı. ROC analizinde ALBI skorunun 1 yıllık mortaliteyi öngörmedeki eğri altında kalan alan değeri 0,656 bulundu; Youden indeksine göre optimal kesme değeri −2,55; bu değere karşılık duyarlılık %80, özgüllük %53,3 olarak hesaplandı. Yüksek ALBI skoru (≥−2,55) olan hastalarda ASA IV oranı, NYHA III-IV oranı, EuroSCORE II ve STS tahmini mortalite riski istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (sırasıyla p=0,016; p=0,014; p=0,001; p=0,001). Aort kros-klemp süresi, kardiyopulmoner baypas süresi, pulmoner arter basıncı ve orta-ileri triküspit yetersizliği oranı da yüksek ALBI grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p=0,014; p=0,016; p=0,015 ve p=0,016). Postoperatif dönemde de 1 yıllık mortalite, inotrop desteği gereksinimi, 24 saati aşan mekanik ventilasyon oranı, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri ile eritrosit süspansiyonu transfüzyon miktarı yüksek ALBI skoru grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti (sırasıyla p=0,004; p<0,001; p<0,001; p<0,001; p<0,001 ve p=0,002). Buna karşın, 30 günlük mortalite açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=1,000). Tek değişkenli analizde pulmoner arter basıncı, yoğun bakımda kalış süresi, ALBI skoru ≥−2,55, aort kros-klemp süresi, pacemaker ve eritrosit süspansiyonu transfüzyonu gereksinimi ile 1 yıllık mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (sırasıyla p=0,001; p=0,002; p=0,022; p=0,014; p=0,018 ve p=0,021). Çok değişkenli analizde ise yalnızca pulmoner arter basıncı (OR=1,03; %95 GA: 1,00–1,07; p=0,025) ve yoğun bakımda kalış süresi (OR=1,10; %95 GA: 1,00–1,21; p=0,049) 1 yıllık mortalite ile bağımsız olarak ilişkili bulundu. Sonuç: Preoperatif ALBI skoru, kalp kapak cerrahisi geçiren hastalarda daha olumsuz preoperatif risk profili, daha uzun cerrahi süreler, artmış postoperatif bakım gereksinimi ve daha yüksek 1 yıllık mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte, çok değişkenli analizde bağımsız mortalite belirleyicisi olarak ortaya çıkmamıştır. Bu bulgular, ALBI skorunun tek başına bağımsız bir mortalite öngörücüsünden çok, klinik risk yükünü ve fizyolojik rezerv azalmasını yansıtan tamamlayıcı bir risk göstergesi olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the association between the preoperative albumin-bilirubin (ALBI) score and postoperative clinical outcomes, and to investigate the ability of the ALBI score to predict mortality in adult patients undergoing valvular surgery. Materials and Methods: This retrospective single-center study included patients aged 18 years and older who underwent elective or semi-elective valvular surgery between January 2019 and January 2024. Demographic, clinical, intraoperative, preoperative, and postoperative data were recorded. The predictive performance of the ALBI score for 1-year mortality was assessed using receiver operating characteristic (ROC) analysis. Patients were then divided into high and low ALBI score groups according to the optimal cut-off value determined by the Youden index and compared accordingly. Variables associated with 1-year mortality were further evaluated using univariate and multivariate logistic regression analyses. Results: A total of 258 patients were included in the study, with a median age of 64 years. The 30-day mortality rate was 1.5%, and the 1-year mortality rate was 7.8%. In ROC analysis, the area under the curve for the ALBI score in predicting 1-year mortality was 0.656. The optimal cut-off value was −2.55, with a sensitivity of 80% and a specificity of 53.3%. Patients with a high ALBI score (≥−2.55) had significantly higher rates of ASA IV status, NYHA class III-IV, EuroSCORE II, and STS predicted mortality risk (p=0.016, p=0.014, p=0.001, and p=0.001, respectively). Aortic cross-clamp time, cardiopulmonary bypass time, pulmonary artery pressure, and the rate of moderate-to-severe tricuspid regurgitation were also significantly higher in the high ALBI group (p=0.014, p=0.016, p=0.015, and p=0.016, respectively). In the postoperative period, 1-year mortality, requirement for inotropic support, prolonged mechanical ventilation exceeding 24 hours, intensive care unit and hospital length of stay, and erythrocyte suspension transfusion volume were all significantly higher in the high ALBI group (p=0.004, p<0.001, p<0.001, p<0.001, p<0.001, and p=0.002, respectively). However, no significant difference was found between the groups in terms of 30-day mortality (p=1.000). In univariate analysis, pulmonary artery pressure, intensive care unit length of stay, ALBI score ≥−2.55, aortic cross-clamp time, need for pacemaker, and erythrocyte suspension transfusion were significantly associated with 1-year mortality (p=0.001, p=0.002, p=0.022, p=0.014, p=0.018, and p=0.021, respectively). In multivariate analysis, only pulmonary artery pressure (OR=1.03; 95% CI: 1.00–1.07; p=0.025) and intensive care unit length of stay (OR=1.10; 95% CI: 1.00–1.21; p=0.049) remained independently associated with 1-year mortality. Conclusion: Preoperative ALBI score was associated with adverse preoperative risk characteristics, longer operative duration, increased postoperative care requirements, and higher 1-year mortality in adult patients undergoing valvular surgery. Although it was not identified as an independent predictor of mortality in multivariate analysis, the ALBI score may still serve as a complementary risk marker reflecting overall clinical risk burden and diminished physiological reserve.