Erkek üniversite öğrencilerinde beden algısı ve beslenme okuryazarlığının besin seçimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of body image and nutritional literacy on food choices in male university students
- Tez No: 1018660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ALATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada erkek üniversite öğrencilerinde beden algısı ve e-sağlıklı beslenme okuryazarlığının besin seçimi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tipte olup veriler çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Erkeklere Özgü Beden Algısı Tutum Ölçeği (EÖBTÖ), e-Sağlıklı Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği (e-SBOÖ) ve Yetişkinlerde Seçici Yeme Davranışı Ölçeği (YSYA) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya 253 erkek üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21,00±1,70 yıl, BKİ ortalaması 25,03±3,90 kg/m²'dir. Katılımcıların YSYA toplam puan ortalaması 2.31±0.60 olup seçici yeme davranışlarının düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. EÖBTÖ toplam puanı 72.29±19.02 olup beden algısının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. e-SBOÖ toplam puanı 27.52±6.55 olup beslenme okuryazarlığı düzeyi orta seviyede bulunmuştur. Yaş ile e-sağlıklı beslenme okuryazarlığı arasında pozitif yönlü zayıf ilişki bulunmuştur (r=0,194; p<0,01). Fast food tüketim sıklığına göre YSYA toplam puanları anlamlı farklılık göstermiş (F=2.523, p<.05) ve her gün fast food tüketen bireylerin seçici yeme puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir (Ort.=2.63). Seçici yeme davranışı ile beden algısı arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = 0,166; p < 0,01). Beden algısı ile e-sağlıklı beslenme okuryazarlığı arasında da pozitif yönlü, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (r = 0,175; p < 0,01). Regresyon analizi sonucunda beden algısının seçici yeme davranışını pozitif yönde (β=0,190; p<0,01), e-sağlıklı beslenme okuryazarlığını ise negatif yönde yordadığı belirlenmiştir (β=-0,134; p<0,05). Sonuç olarak, erkek üniversite öğrencilerinde beden algısının seçici yeme davranışını artırıcı, e-sağlıklı beslenme okuryazarlığının ise azaltıcı yönde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of body image and e-healthy nutrition literacy on food choice among male university students. The study was designed as a cross-sectional and descriptive research, and data were collected through an online survey method. Data were obtained using the Personal Information Form, Male Body Attitudes Scale (MBAS), e-Healthy Nutrition Literacy Scale (e-HNLS), and Adult Picky Eating Scale (APES). A total of 253 male university students participated in the study. The mean age of the participants was 21.00±1.70 years, and the mean BMI was 25.03±3.90 kg/m². The mean total APES score was 2.31±0.60, indicating a low level of picky eating behavior. The mean MBAS total score was 72.29±19.02, suggesting a moderate level of body image attitudes. The mean e-HNLS total score was 27.52±6.55, indicating a moderate level of nutrition literacy. A weak positive correlation was found between age and e-healthy nutrition literacy (r=0.194, p<0.01). APES total scores differed significantly according to fast food consumption frequency (F=2.523, p<0.05), and individuals who consumed fast food every day had higher picky eating scores (Mean=2.63). A weak but statistically significant positive relationship was found between picky eating behavior and body image (r=0.166, p<0.01). In addition, a weak positive and statistically significant relationship was identified between body image and e-healthy nutrition literacy (r=0.175, p<0.01). Multiple regression analysis revealed that body image positively predicted picky eating behavior (β=0.190, p<0.01), whereas e-healthy nutrition literacy negatively predicted picky eating behavior (β=-0.134, p<0.05). In conclusion, body image was found to increase picky eating behavior, while e-healthy nutrition literacy had a decreasing effect on picky eating behavior among male university students.