Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının beden algısı üzerine etkisinin saptanması
Determining the effect of social media use on body image in university students
  1. Tez No: 844499
  2. Yazar: BUSENUR ALTIKULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üniversite öğrencilerinde, sosyal medya kullanımın beden algısı üzerine etkilerini incelemek amacıyla; bu çalışma planlanmıştır. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen çalışma, Eylül 2022-Mart 2023 tarihinde yürütülmüştür. Gönüllü katılım sağlayan 404 öğrenciden (349'u kadın, 55'i erkek) anket formu ile araştırmanın verileri toplanmıştır. Anket formunda; öğrencilerin demografik özellikleri, beyana dayalı antropometrik bilgileri, sosyal medya kullanımı ve beden algısına dair sorular bulunmaktadır. Ek olarak, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ) ve Olumsuz Beden Konuşmaları Ölçeği (OBKÖ) yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to in order to examine the effects of social media use on body image among university students. The study, was carried out with the participation of students from Trakya University of the Department of Nutrition and Dietetics of the Faculty of Health Sciences and the Department of Guidance and Psychological Counseling of the Faculty of Education, between September 2022 and March 2023. The data of the research were collected with a questionnaire form from 404 students (349 female, 55 male) who were participated voluntarily on the study. The questionnaire form included questions about students' demographic characteristics, self-reported anthropometric information, social media use and body image. In addition, Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS) and Negative Body Talk Scale (NBTS) are included.