Kronik böbrek hastalığı olan ve sağlıklı çocuklar arasında kas kuvveti, fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of muscle strength, physical activity, sleep quality and quality of life between children with chronic kidney failure and healthy children
  1. Tez No: 1018662
  2. Yazar: HÜSEYİN KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BARĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Literatürde, kronik böbrek yetmezliği olan çocuk ve adölesanlarda öksürük kuvveti, kavrama kuvveti, fiziksel aktivite düzeyi, uyku kalitesi ve yaşam kalitesinin sağlıklı çocuk ve adölesanlara kıyasla ne derece etkilendiği yeterince aydınlatılamamıştır. Bu sebeple bu çalışmada bu konunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya kronik böbrek yetmezliği olan çocuk ve adölesanlarla (n=18, 13,22±3,24 yıl) sağlıklı çocuk ve adölesanlar (n=20, 11,50±3,15 yıl) dahil edildi. Bu çocuklarda tepe öksürük ekspiratuar akış değeri (taşınabilir tepe ekspiratuar akış ölçer (PEFmetre)), el kavrama kuvveti (hidrolik el dinamometresi), fiziksel aktivite düzeyi (Godin Boş Zaman Egzersiz Anketi), uyku kalitesi (Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi-Kısa Form) ve yaşam kalitesi (Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği) değerlendirildi. Sağlıklı kontrollere kıyasla kronik böbrek yetmezliği olan çocuk ve adölesanlarda tepe öksürük ekspiratuar akış değeri, sağ ve sol kavrama kuvveti, fiziksel aktivite alt ölçek ve toplam puanları, uyku kalitesi alt ölçek ve toplam puanları ve yaşam kalitesi alt ölçek ve toplam puanları istatistiksel anlamlı olarak daha düşük bulundu (p<0,05). Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği olan pediatrik hastalarda sağlıklı akranlarına göre öksürük kuvveti ve kavrama kuvvetinin daha zayıf olduğu gösterildi. Ayrıca kronik böbrek yetmezliği olan bu pediatrik hastaların fiziksel aktivite seviyelerinin daha düşük, uyku problemlerinin daha fazla ve yaşam kalitesinin de daha kötü olduğu bulundu. Bu sebeple, kronik böbrek yetmezliği olan çocuk ve adölesanlarda en erken dönemde solunum ve periferik kaslarının kuvvetlendirilmesi ve fiziksel aktivite danışmanlıklarından oluşan pulmoner rehabilitasyon başlanması ve ihtiyaca uygun bireysel rehabilitasyon programlarının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The literature does not sufficiently clarify the extent to which cough strength, grip strength, physical activity level, sleep quality, and quality of life are affected in children and adolescents with chronic kidney failure compared to healthy children and adolescents. Therefore, this study aimed to investigate this issue. The study included children and adolescents with chronic kidney failure (n=18, 13,22±3,24 years) as well as healthy children and adolescents (n=20, 11,50±3,15 years). These children were assessed using peak cough expiratory flow (portable peak expiratory flow meter (PEFmeter)), hand grip strength (hydraulic hand dynamometer), physical activity level (Godin Leisure Time Exercise Questionnaire), sleep quality (Children's Sleep Habits Questionnaire-Short Form), and quality of life (Pediatric Quality of Life Inventory). Compared to healthy controls, children and adolescents with chronic kidney failure had statistically significantly lower peak cough expiratory flow, right and left grip strength, physical activity subscale and total scores, sleep quality subscale and total scores, and quality of life subscale and total scores (p<0.05). This study showed that pediatric patients with chronic kidney failure had weaker cough strength and grip strength compared to their healthy peers. Furthermore, these pediatric patients with chronic kidney failure were found to have lower levels of physical activity, more sleep problems, and a worse quality of life. Therefore, it is recommended that pulmonary rehabilitation including respiratory and peripheral muscle strengthening and physical activity counseling, and the creation of individualized rehabilitation programs tailored to the needs of children and adolescents with chronic kidney failure begin as early as possible.