Süt çocukluğu dönemi sonrası D vitamini eksikliği saptanan hastaların belirti ve bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of symptoms and findings of patients with vitamin D deficiency after infancy
  1. Tez No: 658496
  2. Yazar: GÖKHAN YÖRÜSÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ALTINEL AÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 710
Özet
Süt Çocukluğu Dönemi Sonrası D Vitamini Eksikliği Saptanan Hastaların Belirti ve Bulgularının Değerlendirilmesi Amaç: D vitamini eksikliğinin pek çok hastalıkla ilişkisi saptanması nedeniyle başta sağlık çalışanları olmak üzere, medya ve halkın bu konudaki farkındalığı da artmış ve D vitamini düzeyi son yıllarda sıklıkla istenen bir tetkik haline gelmiştir. Çalışmamızda 2-18 yaş arasında D vitamini bakılan hastalarda D vitamini eksikliğinin sıklığını saptamak ve eksiklik saptanan hastaların demografik verileri, başvuru şikayetleri ve eşlik edebilecek klinik bulguların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2017-31.12.2017 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve D vitamini bakılan 2-18 yaş arası 1505 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. D vitaminin sentez, emilim veya metabolizmasını etkileyebilecek ya da D vitamini eksikliği açısından bilinen riskli hasta grupları (Kronik böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, malabsorbsiyon, kortikosteroit tedavisi alan hastalar, uzun süre yatağa bağımlı olan veya antiepileptik ilaç kullanan nörolojik hastalar, Tip1 veya Tip 2 diyabetes mellitus, onkoloji hastaları, transplantasyon hastaları) çalışma dışı bırakıldı. Hastalar yaşlarına göre 2-5 yaş arası okul öncesi, 6-9 yaş arası okul çağı ve 10-18 yaş arası adolesan olmak üzere üç gruba ayrıldı. D vitamini düzeylerine göre 25(OH)D düzeyi; 20 ng/mL ise normal D vitamini düzeyi olarak kabul edildi. Başvuru şikayetleri ve tanılarına göre hastalar ayrıca sınıflandırıldı. Bulgular: 25(OH)D düzeyi bakılan 1505 hastanın 835'i kız, 670'i erkek idi. Yaş ortalaması 8,7±4,2 yıl idi. Ortalama D vitamini düzeyi 21,0±13,6 ng/ml, ortanca değeri ise 17,7 (3,3-93) ng/ml olarak saptandı. Tüm çocukların %59,8'inde D vitamini eksikliği (%26,4) veya yetersizliği (%33,4) görüldü. Erkeklerde D vitamini eksikliği veya yetersizliği % 54,2 iken kızlarda bu oran %64,4 idi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Symptoms and Findings of Patients with Vitamin D Deficiency After Infancy Aim: Since vitamin D deficiency has been associated with many diseases, the awareness of the media and the public, especially healthcare professionals, has increased in this regard, and vitamin D level has become a requested test in recent years. In our study, it was aimed to determine the frequency of vitamin D deficiency in patients between the ages of 2 and 18 whose vitamin D levels are tested, and to evaluate the demographic data, application complaints and accompanying clinical findings of the patients with deficiency. Material and Method: The data of 1505 in patients between the ages of 2 and 18, who applied to Dr. Sami Ulus Maternity, Child Health and Diseases Training and Research Hospital and whose vitamin D levels are tested, were evaluated retrospectively. Risky patient groups that may affect the synthesis, absorption or metabolism of vitamin D, or known for vitamin D deficiency (patients with chronic kidney disease, liver disease, malabsorption, corticosteroid therapy, neurological patients who are bed-bound or use antiepileptic drugs for a long time, Type1 or Type 2 diabetes mellitus, oncology patients, transplantation patients) were excluded from the study. The patients were divided into three groups as pre-school age between 2 and 5 years old, school age between 6 and 9 years old, and adolescent between 10 and 18 years old. 25 (OH) D level according to vitamin D levels; 20 ng / mL were accepted as normal vitamin D level. Patients were further classified according to complaints and diagnosis. Findings: 835 of patients were girls and 670 of them were boys out of 1505 patients whose 25 (OH) D levels were examined. The average age was 8.7 ± 4.2 years. The mean vitamin D level was 21.0 ± 13.6 ng / ml, and the median value was 17.7 (3.3-93) ng / ml. Vitamin D deficiency (26.4%) or insufficiency (33.4%) was observed in 59.8% of all children. While vitamin D deficiency or insufficiency was 54.2% in boys, this rate was 64.4% in girls.