Şeyh Müşerref el-Hunûkî'nin hayatı ve Arap dili ile ilgili çalışmaları
E life of Sheikh Musharref al-Hunûki and his works on the Arabic language
- Tez No: 1018686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca Anadolu coğrafyasında büyük medeniyetler kurulmuş; bu medeniyetler bünyesinde pek çok âlim yetişmiştir. Bu âlimlerden biri hiç şüphesiz son dönem medrese eğitim geleneğinin temsilcilerinden ve bölge âlimleri arasında önemli bir yere sahip olan Şeyh Müşerref el-Hunûkî'dir (öl. 1429/2008). Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Güleçler köyünde doğan el-Hunûkî, hem ilmî yönü hem de edebî zevki güçlü şairane bir mizaca sahiptir. Dinî ilimlerin yanı sıra edebî ilimlere de duyduğu ilgi onun bu yönünün gelişmesine zemin hazırlamıştır. İlim âşığı olan el-Hunûkî, hayatını ilim ve amel ekseninde yaşamış; bölgede talebe yetiştirmeye büyük önem vermiştir. Bu çabaları neticesinde birçok talebe yetişmiş, bunların bir kısmı daha sonra ilmî faaliyetlerde bulunmuştur. Bütün ömrünü irşât faaliyetlerine ve öğrenci yetiştirmeye adayan el-Hunûkî, İslâmî ilimlerin farklı alanlarında eserler kaleme almıştır. Bu çalışmada Şeyh Müşerref el-Hunûkî'nin hayatı, eserleri, mektupları ve Arap dili ile ilgili çalışmaları ele alınmıştır. Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, önemi, materyali, yöntemi ve amacı ele alınmıştır. Birinci bölümde Şeyh Müşerref'in hayatı, eğitim süreci, hocaları ve talebeleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise eserleri metot, muhteva ve kaynak açısından incelenmiş; bu eserlerden hareketle Şeyh Müşerref el-Hunûkî'nin ilmî konumu ortaya konulmuştur. Çalışma sürecinde elde edilen veriler sonuç kısmında okuyucu ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, great civilizations were established in the geography of Anatolia, and numerous scholars were raised within these civilizations. Undoubtedly, one of these scholars is Sheikh Müşerref al-Hunûkî (d. 1429/2008), who was among the prominent representatives of the late traditional educational tradition and held an important position among the scholars of the region. Born in Güleçler Village in the Pervari district of Siirt, al-Hunûkî possessed both a strong scholarly character and a poetic temperament shaped by refined literary taste. In addition to the religious sciences, his interest in literary disciplines contributed significantly to the development of this aspect of his personality. As a passionate devotee of knowledge, al-Hunûkî lived his life in accordance with the principles of learning and practice, and he attached great importance to educating students in the region. As a result of these efforts, many scholars were trained under his guidance. Having devoted his entire life to activities of spiritual guidance and the education of students, al-Hunûkî authored works in various branches of Islamic sciences. This study examines the life, works, letters, and studies related to the Arabic language of Sheikh Müşerref al-Hunûkî. The study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the subject, significance, materials, methodology, and purpose of the study are discussed. The first chapter examines Sheikh Müşerref's life, educational background, teachers, and students. The second chapter analyzes his works in terms of method, content, and sources; furthermore, based on these works, the scholarly position of Sheikh Müşerref al-Hunûkî is revealed. The findings obtained throughout the research process are presented to the reader in the conclusion section.