Tarihi yason kilisesi örneğinde kıyı kesimlerinde bulunan taş yapılarda koruma sorunlar
Conservation problems in stone structures found on the coast section in the example of the historical yason church
  1. Tez No: 1018688
  2. Yazar: KIRAL GÜLÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Günümüze ulaşmış korunması gerekli kültür mirasımızın büyük bir kısmını oluşturan tarihi taş yapıların özgün nitelikleri ile gelecek nesillere aktarılması için bu konudaki koruma çalışmalarının“anıt özelinde”ve“anıtın içinde bulunduğu atmosferik ortam”bağlamında ele alınması, koruma sorunlarının çözümüne katkı sağlamaktadır. Ayrıca restorasyon uygulamaları sonrasında anıtın durumunun belli periyodlarla izlemesinin önemi bilimsel çalışmalar ile ortaya konmuştur. Ordu İli, Perşembe İlçesi, Çaytepe Köyü, Yason Burnunda, deniz seviyesine yakın bir kotta yer alan 1869 tarihli“Yason Kilisesi”; Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 28.03. 1985 gün ve 816 sayılı kararı ile tescil edilmiştir. Yapı birinci grup anıt özelliğinde bir kültür mirası olup bu konuya örnek oluşturmaktadır. Yason Kilisesi, 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile restore edilmiş olmakla birlikte, günümüzde binanın dış kabuğunu oluşturan taş malzemede farklı deformasyonlar gözlemlenmektedir Bu çalışmada, Yason Kilisesinde gözlemlenen mevcut deformasyonların neden-sonuç ilişkisi içinde ortaya konması hedeflenmektedir. Bu nedenle kilise yapısının içinde bulunduğu coğrafi konum ve maruz kaldığı atmosferik etkiler yıllık mevsimsel veriler doğrultusunda incelenmektedir. Yapının farklı atmosferik etkilere maruz kalan cephelerindeki bozulmaların dağılım ve yoğunluğunu belirlemek üzere ise; tahribatsız bir analiz yöntemi olan haritalama (mapping) tekniği kullanılmaktadır. Anıtlar üzerindeki mevcut bozulmaların haritalama tekniği ile belirlenmesi, restorasyon uygulamaları öncesinde anıtların mevcut durumlarının bilimsel yöntemlerle analiz edilmesine bir başlangıç oluşturan ve uluslararası koruma platformlarında kabul görmüş bir çalışmadır. Yason Kilisesinin ölçekli cephe rölöveleri üzerinde görsel analizler ile işlenerek ortaya konan deformasyonların türleri ve dağılımları rüzgâr, güneş ve yağış faktörlerinin cepheler üzerindeki etkileri bağlamında incelenmektedir. Yapılan bu inceleme sonucunda cephelerdeki bozulmalar karşılaştırılarak bu doğrultuda yapının korunmasına yönelik öneriler getirilmektedir. Bu çalışmada gerçekleştirilen, haritalama tekniğinin, tarihi Yason Kilisesinin“koruma uygulamaları öncesinde hazırlanması gerekli olan oldukça önemli bir belge”oluşturacağı ve sonrasında malzeme bilimi uzmanlarınca yapılması gereken farklı analiz yöntemleri konusunda bir tartışma ortamı hazırlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to transfer the historical stone structures, which constitute a large part of our cultural heritage that has survived to the present day, with their original qualities, to future generations, the handling of conservation studies on this subject in the context of“monument-specific”and“atmospheric environment in which the monument is located”contributes to the solution of conservation problems. In addition, the importance of monitoring the state of the monument at certain periods after the restoration applications has been revealed by scientific studies.“Yason Church”dated 1869, located at an elevation close to sea level, in Ordu Province, Persembe District, Çaytepe Village, Cape Yason; The 28.03. It was registered with the decision dated 1985 and numbered 816. The building is a cultural heritage with the characteristics of a first group monument and sets an example for this subject. Although the Jason Church was restored in 2004 with the approval of the Ministry of Culture and Tourism, different deformations are observed in the stone material that forms the outer shell of the building today. In this study, it is aimed to reveal the observed deformations in a cause-effect relationship. For this reason, the geographical location of the church structure and the atmospheric effects it is exposed to are examined in line with annual seasonal data. In order to determine the distribution and intensity of the deteriorations on the facades of the building, which are exposed to different atmospheric effects; The mapping technique, which is a non-destructive analysis method, is used. Determining the existing deteriorations on the monuments with the mapping technique is a work that is accepted in international conservation platforms, which constitutes a prelude to the scientific analysis of the current status of the monuments before the restoration applications. The types and distributions of the deformations revealed by visual analysis on the scaled facade surveys of the Yason Church are examined in the context of the effects of wind, sun and precipitation factors on the facades. As a result of this examination, the deteriorations on the facades are compared and suggestions are made for the preservation of the building in this direction. It is thought that the mapping technique carried out in this study will constitute a“a very important document that needs to be prepared before conservation practices”of the historical Jason Church and can prepare a discussion environment on the different analysis methods that should be done by materials science experts afterwards.