Mutfak Şefinin Yenilikçi İmajının Çalışan Yenilikçiliğine Etkisi: Liderlik Algılamasının Aracı, Kuşak Farkı ve Çalışanların Kariyer Hedeflerinin Düzenleyici Rolü
The Impact of Kitchen Chef's Innovative Image on Employee Innovativeness: The Mediating Role of Leadership Perception, and the Moderating Roles of Generational Differences and Employees' Career Goals
  1. Tez No: 1018689
  2. Yazar: MUHAMMED HAYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada otel mutfak şefinin yenilikçi imajı, çalışan yenilikçiliği ve liderlik algılaması arasındaki ilişkilerin ve şefin yenilikçi imajı ile çalışan yenilikçiliği arasındaki ilişkide ise liderlik algılamasının aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada aynı zamanda (i) şefin yenilikçi imajı ile liderlik algılaması ve (ii) şefin yenilikçi imajı ile çalışan yenilikçiliği arasındaki ilişkilerde kuşak farkının (X, Y ve Z); (iii) şefin yenilikçi imajı ile çalışan yenilikçiliği ve (iv) liderlik algılaması ile çalışan yenilikçiliği arasındaki ilişkilerde ise çalışanların kariyer hedeflerinin düzenleyici rolü incelenmektedir. Araştırma alanı, yüksek hizmet kalitesine sahip otelleriyle tanınan Antalya-Belek destinasyonudur. Çalışmanın amacı doğrultusunda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli tercih edilirken, veriler kolayda ve kartopu örneklemi yöntemleriyle seçilen otel mutfak çalışanlarından toplanmıştır. Soru formlarının dağıtımı hem yüz yüze hem de çevrim içi olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, otel işletmelerinin mutfaklarında çalışanlara 25 Mayıs 2024 ile 26 Nisan 2025 tarihleri arasında hem yüz yüze hem de çevrim içi olarak dağıtılan anketlerden 743'ü doldurulmuştur. Eksik, hatalı ve tüm ifadeleri aynı işaretlenen formlar çıkarıldıktan sonra kalan 647 soru formu ile analizler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesinden (YEM) yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular otel mutfak şefinin yenilikçi imajının hem çalışan yenilikçiliğini (H1) hem de liderlik algılamasını (H2), liderlik algılamasının ise çalışan yenilikçiliğini (H3) olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca liderlik algılamasının şefin yenilikçi imajı ile çalışan yenilikçiliği (H4) arasındaki ilişkide aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Öte yandan kuşak farkının şefin yenilikçi imajı ile liderlik algılaması (H5) ve şefin yenilikçi imajı ile çalışan yenilikçiliği (H6) arasında düzenleyici bir rol oynadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra çalışanların kariyer hedefleri ise şefin yenilikçi imajı ile çalışan yenilikçiliği (H7) ve liderlik algılaması ile çalışan yenilikçiliği (H8) arasındaki ilişkilerde düzenleyici rol oynamaktadır. Bu çalışma elde ettiği bulgularla ilgili literatüre önemli katkılar sağlamakta ve hem sektör profesyonellerine hem de gelecek araştırmalara pratik önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationships between the innovative image of hotel kitchen chef's, employee innovativeness, and leadership perception, and to identify the mediating role of leadership perception in the relationship between chef's innovative image and employee innovativeness. The study also examines the moderating role of generational differences (X, Y, and Z) in the relationships between (i) chef's innovative image and leadership perception, and (ii) chef's innovative image and employee innovativeness; and the moderating role of employees' career goals in the relationships between (iii) chef's innovative image and employee innovativeness, and (iv) leadership perception and employee innovativeness. The research area is the Antalya-Belek destination, known for its high-quality hotels. In line with the study's objective, a correlational survey model from quantitative research methods was chosen, and data were collected from hotel kitchen employees selected using convenience and snowball sampling methods. Questionnaires were distributed in two ways: face-to-face and online. In this context, 743 questionnaires were returned from those distributed to hotel kitchen staff between May 25, 2024, and April 26, 2025, both face-to-face and online. After removing incomplete, erroneous, and identically marked forms, the remaining 647 questionnaires were analysed. Confirmatory factor analysis and structural equation modeling (SEM) were performed for the analysis of data. The findings show that innovative image of the hotel kitchen chef positively affects both employee innovativeness (H1) and leadership perception (H2), while leadership perception positively affects employee innovativeness (H3). Furthermore, leadership perception is seen to play a mediating role in the relationship between the chef's innovative image and employee innovativeness (H4). Moreover, generational differences are seen to play a moderating role between the chef's innovative image and leadership perception (H5), and between the chef's innovative image and employee innovativeness (H6). Furthermore, employees' career goals moderate the relationships between the chef's innovative image and employee innovativeness (H7), and between leadership perception and employee innovativeness (H8). This study makes significant contributions to the literature with its findings and offers suggestions to both industry professionals and future researchers.